Šnicerova krátká zastavení
Escobaria sneedii subsp. leeii


Lokalitu této „maličké“ nám dal Steven Brack. Vidělo ji sice už mnoho lidí, ale vynechat takovou rostlinu by byl neodpustitelný hřích.

Obr. 1 - Escobaria leeii subsp. leeii - většina trsů byla na severní stěně 
ukrytá ve stínu, tento trs byl výjimkou

Je krátce před polednem, když kousek před jeskyněmi odbočujeme na prašnou cestu ke kaňonu. Nacházíme se v Guadalupe National Park, Eddy Co, New Mexiko. V klimatizovaném chevroletu se to tak nezdá, ale venku je pekelné vedro. 

Obr. 2 - Lokalita lejek nedaleko jeskyní u městečka Carlsbad (Eddy Co., N. M.)

Terasy vlevo pod cestou vypadají stále lákavěji. Konečně zastavujeme a vydáváme se na průzkum lokality. Už po pár krocích je vidět bohatost této zastávky. Postupně objevujeme další a další druhy. 

Obr. 3 - Příjemný doprovod v podobě Epithelantha micromeris

Je z toho docela pěkný seznam, jaký jsme zvyklí vídat jen na bohatých mexických lokalitách: Ancistrocactus (Glandulicactus) uncinatus subsp. wrightii, Echinocactus horizonthalonius, Echinocereus dasyacanthus subsp. dasyacanthus, E. viridiflorus subsp.?, E. stramineus, E. riglochidiatus subsp. paucispinus, Escobaria sneedii, E. strobiliformis, Epithelantha micromeris a Ferocactus hamatacanthus (…a to jsem zcela jistě na některé zapomněl).

Obr. 4 - Dalším druhem rostoucím na této lokalitě je 
Echinocereus dasyacanthus subsp. dasyacanthus

„Lejka“ a to je velmi zajímavé, jako jediná eskobárka cíleně obývá severní zastíněné stěny kaňonu. Tvoří krásné kompaktní trsy. Její schopnost chladného přezimování a atraktivního vzhledu jí předurčují jako favoritku v harému zimovzdorných krasavic kaktusových skalek. Vřele doporučuji, jako že se Standa jmenuji (kódovaný vzkaz zasvěceným).

Obr. 5 - Echinocereus stramineus subsp. stramineus rostoucí zde 
je výzvou pro vyznavače mrazuvzdorných druhů kaktusů

Z deníku J. S. 29. června 2005


Text a foto Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz

 

(C)

zpět