Smrdutky

Huernia hardii

Na rozdíl od kaktusů mě ostatní sukulenty nikdy moc „nebraly“. Ne že bych jimi opovrhoval, rád se na ně v cizích sbírkách kouknu, ale ve své sbírce je mít moc nemusím. V kanceláři mám ale báječné okno na jihovýchod, s půlmetrovým parapetem a skoro dva metry široké a na něm roste kdeco. Mimo jiné i smrdutky.

Huernia hystrix

V loňském roce se jim dařilo, ač jsou to vesměs zatím malé keříky – většinu nemám déle jak rok – kvetly ostošest. Přiznám se, že o nich vím jen to, že pocházejí někde z Afriky a že po nich jde vlnatka jak divá, jinak nic. Takže vám ukážu jen pár fotek bez komentáře, třeba se vám taky zalíbí. 

Huernia kirkii

Většinu jsem získal objednáním v zásilkové akci KK Dvůr Králové, takže pokud byste po nějaké zatoužili, tak nejlépe tam, koukal jsem, že jich mají v katalogu zase dost.

Huernia loesneriana

Jinak mohu napsat, že jsou to ideální pokojové kytičky na okno, kde je aspoň trochu slunce. Na substrát vybíravé nejsou, na zálivku celkem taky ne. Zalévám je přes sezónu zhruba jednou týdně, v zimě jen tak, aby vyloženě nepřeschly. Je dobré si každý rok namnožit nové rostlinky, většinou kvetou jen nejmladší výhony. Problémem může být vlnatka, ta si na nich vyloženě pochutnává, takže alespoň dvakrát ročně ošetřuji kvalitním insekticidem.

Huernia macrocarpa

Říká se těmto rostlinám smrdutky, ale s tím puchem to až na výjimky není tak hrozné. Člověk musí pořádně nosem natáhnout, aby to s ním zacloumalo. 

Piaranthus decorus

Piaranthus decorus - detail

Jednou z těch výjimek je Piaranthus. Kvítky má malé, ale když se otevřely první, bylo to v kanceláři jak v kafilerce. To už nebyl puch, to byl vážně smrad, že by jeden pad, jak říkávala Škopková v Slunce, seno, … na adresu vyzutých bot svého chotě.

Stapelia gigantea

Ještě poznámka k fotce Stapelia gigantea. Za rostlinou je kniha rozměru A4, délka je tedy 30 cm. Když se vezme v úvahu, že cípy toho květu se ohýbají dozadu, vyjde z toho, že jejich rozpětí v narovnaném stavu je nějakých 32 cm. Na tu rostlinku neuvěřitelný výkon. Je totiž zasazena v šestce květináčku.

Tak a teď už se jen kochejte.

Huernia pendula

Huernia spec. červenohnědá

Huernia za oknem

Huernia zebrina var. grandiflora

Stapelia comparabilis

Stapelia gettlefii

Stapelia grandiflora se semeny

Stapelia verruculosa

Stapelianthus

Tavaresia grandiflora


..
 

(C)

zpět