Hluboká omluva


Vážení a milí, kdož jste si z letošního a loňského chrudimského katalogu, jakož i loňského u Járy Dohnalíka objednali položku Rebutia violascens (Digitorebutia), pak vězte, že bez zlého úmyslu byla distribuována nikoli tato, ale R. pauciareolata, nebo rostlina jí velmi podobná. Na vině není tentokrát překlep, či bordel ve výsevech, ale zmatek kolem tohoto jména v našich sbírkách.

Rostliny pocházejí ze semen od Karla Donta, který je měl z Německa. Pro informaci – mám ve výsevech tuto rostlinu od dvou renomovaných rebkařů jako FR 352 – a je to opět to samé. To značí, že tyto rostliny chodí blbě popsané po celé zemi.

Mne k tomu dokopal až Ota Šída, který mě jemně upozornil (asi sedmkrát), že violascens je kytka z okruhu pygmaea. Tak jsem si nakonec přece jen vzal k ruce literaturu, tj. Pilbeama, Rittera a fotogalerii Matse Winberga – a hle. Pan Šída má pravdu a je na nás, abychom se popídili po pravých „violascenskách“, tak, jak je má pan Winberg vyfocené.

Poprosím všechny fachmany o vyjádření k problému a pokud snad máte autentické rostliny, budu Vám za pár kytiček velice vděčen. Pan Šída podezřívá z účasti na tomto slumu také Rebutia odehnalii a R. rubiginosa, což jsou rostliny, které se jakýmsi způsobem těchto záměn vesele účastní. 

Rebutia pauciareolata FR 1121

Přikládám fotografie z galerie pana Winberga a pokud máte někdo vaše kytky nafocené pošlete je, prosím, na můj e-mail, uděláme z toho kompilát a třeba se někam dostanem. Díky všem.

Rebutia violascens

 


Pavel Urbánek
E-mail: urbanek@obalcomplex.cz   
 

(C)

zpět