Červen 2006 ve sbírce u Pavlíčků


Červen se letos povedl. Jeho druhou polovinu poznamenala vedra, taky se přehnala bouře s krupobitím – no, s tím počasím to je čím dál tím zajímavější. Taky se mi sem tam něco málo připeklo, některé z kytiček dostaly světlejší nádech, ale zdá se, že jsme letos stínili úspěšně. A také ventilátory odvedly svou dobrou práci. Pohyb vzduchu ve sbírce, to je velmi důležitá okolnost.

V červnu kytky ještě kvetou jak o závod. Doba kvetení ale hodně záleží, na umístění rostliny v zimě ale i na umístění rostliny ve sbírce. Tedy, jestliže jsme zimovali ve skleníku, na místě, kde je rostlina umístěna celoročně, tak kaktus kvete nejdříve. A jestliže jsme zimovali ve sklepě a rostlina je umístěna na volné, nebo hodně větrané a chladnější místo, pak stejný druh kvete třeba i déle než za měsíc. Kvete také mnohem pomaleji, a svými květy nás teší delší dobu, než stejná v horkém skleníku.

Mediolobivia fischeriana

První obrázek nám představuje jihoamerický druh z vyšších poloh – horkou novinku Mediolobivia fischeriana. Už jsme se o ní tuším zmiňovali, dostala jméno na počest významného hořického pěstitele Slávy Fischera. Ten (stejně jako mnozí jiní) pěstuje tyhle kytky v otevřených stolových sklenících, takže zpomalí jejich růst a kytky zůstávají nízké, ploché a mnohem více i déle kvetou. A jen závěrem – dokázal by někdo najít správné označení pro barvu květu?

Coryphantha wohschlageri

Na dalším obrázku vidíte kvést také rostlinku, která si teprve hledá cestu do našich sbírek. Je to Coryphantha wohschlageri, a opět se může pochlubit sytou barvou svého květu, ale i parádním otrněním. I ona miluje volné umístění, ve skleníku se táhne dost do výšky a tvoří kyj. Nutno ovšem dodat, že je to její přirozený tvar. Na obrázku je květ díky přeslunění poněkud světlejší, než ve skutečnosti, kdy barva dosahuje odstínu starého zlata.

Coryphantha scheeri

Další koryfantou je C. scheeri, ozdoba mexické náhorní plošiny. Pěstuje se docela snadno, zejména ve srovnání s následující rostlinou, která je pěstitelsky mnohem náročnější.

Coryphantha werdermannii

C. werdermannii. Tahle pochází z El Hundida, místa políbeného kaktusovým Bohem, kde na mírném svahu, po kterém stoupáme z jílovité roviny do kamenitého velmi pozvolného stoupání, abychom na vrcholu stoupání byli překvapení přímo westernovou ukázkou hlubokého kaňonu pod našima nohama…, a z kaktusů tu mimo té naší otrněné werdermanky můžeme potkat i skoro půlmetrové hnízda trnů, v nich se dají poznat mohutná Astrophytum asterias v. senile, jsou tu roztroušeny filigránské skvosty Ariocarpus lloydii, jako v našich lesích houby píchavky se tu nechají najít bílé kuličky epitelant, no a další krásné koryfanty – C. valida, a ještě jedna červenokvětá, na jejíž jméno si zaboha nemůžu vzpomenout. Tam se chci určitě ještě jednou v životě podívat!

Teď si užíváme prázdninovou přestávku a v září nashle. A ještě něco. Řada z Vás se o dovolených podívá do některých sbírek, nebo i míst, kde kaktusy rostou volně. Pošlete nám o tom zprávičku a pár obrázků. Předem díky – PP. 


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět