Mezinárodní sympozium Sokolov 2006


Dne 10. 6. 2006 se konalo v Sokolově Mezinárodní sympozium k 45. výročí Společnosti pěstitelů kaktusů a sukulentů Sokolov. Místem konání bylo kino Alfa v Sokolově. Akce se konala ve velice pěkném prostředí kinokavárny Alfa.

Každý návštěvník obdržel při prezentaci krásnou a naprosto aktuální publikaci Osobnosti sokolovského kaktusářství. V předsálí u prezentace byla k dispozici minivýstava kaktusů a sukulentů, pěkné sukulenty byly i ke koupi.

První přednášku přednesl MUDr. Roman Staník z Bratislavy na téma Chile. Tuto přednášku by bylo možno charakterizovat vynikajícími diapozitivy; kdyby je MUDr. Staník vydal na CD, určitě bych si je koupil. Dále pak velmi osobitým a zajímavým výkladem, který obsáhl i běžně nekomentované části Chile a zajímavosti. Krásné scenérie na fotografiích, spolu s vynikajícím výkladem, byly alespoň pro mě velkým zážitkem.

Další přenášející byl Bad Berneck a s fotografiemi pomáhal Peter Tschernasch ze SRN na téma Baja Kalifornia. Byla to nejvíce z celého dne cestopisně a snad i turisticky pojatá přednáška, každopádně nebyla bez zajímavosti. Zejména postřehy o postupu amerických konsorcií, amerikanizaci částí této oblasti apod., byly kamínkem do mozaiky poznatků.

První po obědě přednášel Milan Kůrka z Plzně o Argentině. Nejsem na fotografování odborník, ale jeho fotky považuji za vynikající a celkové jeho pojetí přednášky jako velmi kultivované, fundované a zajímavé. Výborná přednáška.

Pak přednášel pan Václav Hlaváček z Třeboce, člen pražského a rakovnického klubu. Téma jih USA a Mexiko, zejména opět Baja Kalifornia. Krásné fotky, zvláště jejich kompozice a velice zajímavý, lidsky i kaktusářsky srozumitelný výklad. Tahle přednáška na mě udělala velký dojem.

Jako poslední vykládal MUDr. Vítězslav Vlk z Plzně na téma Madagaskar. I když nejsem zaměřen na sukulenty, zase krásné fotky a zajímavý výklad.

Obecně se mi sympozium moc líbilo. Prostředí kinokavárny byl útulné, akustika výborná a plátno i možnost úplného zatemnění přispěly ke kvalitnímu promítání. Vzájemná komunikace mezi návštěvníky a vůbec atmosféra - vše hodně vlídné, ohleduplné a vstřícné.

I když předseda sokolovské společnosti měl na začátku akce obavy, zda neovlivní přesuny termínu kvůli volbám a zahájení šampionátu ve fotbale návštěvnost, sál se v průběhu akce v zásadě zaplnil.

Na závěr bych chtěl složit poklonu panu Valachovičovi, předsedovi sokolovské společnosti a všem organizátorům akce, neboť organizaci, jistě ne jednoduchou, zvládli bezvadně. Zvláště objednání obědů účastníkům dle jejich požadavků a dovoz obědů až na místo, velmi kladně hodnotím a věřím, že každý z účastníků. I možnost občerstvení přímo na místě v kinokavárně byla jistě předností této akce.

Mile překvapen jsem byl nástěnkou v uvedeném zařízení, kde na křídovém papíru (myslím, že se v tom nemýlím) byl jednak místní zpravodaj s perfektními fotkami ze života klubu a o osobnostech místního spolku a dále zprávy pro členy.

Vůbec nelituji, že jsem tuto akci navštívil, byl to pro mě nádherně prožitý den, vysoká úroveň přednášek a vlídná a ohleduplná společnost lidí. Přeji sokolovským ještě hodně takto kvalitních akcí a návštěvu mohu každému jen doporučit.


Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
E-mail: Holy.mn@seznam.cz 
 

(C)

zpět