Pseudobombax s překvapením


Když se mi dostala do rukou nová kniha Jana Gratiase Podivné rostliny s kaudexy a pachykauly, hned jsem si se zájmem přečetl kapitoly o rostlinách, které mě těší ve skleníku. Mezi ně patří i Pseudobombax ellipticum. Cituji z knihy: „Květy a plody na u nás pěstovaných rostlinách zatím neznáme, ale jen proto, že dosavadních 10-15 let pobytu těchto rostlin ve sbírkách sukulentářů je doba krátká. Pokud nám však vykvetou, bude to jistě radostná událost...“ 

Svou radostnou událost jsem prožil 19. - 20. dubna tohoto roku. Zimovaným sukulentům jsem do té doby věnoval jen občasnou pozornost, proto jsem neregistroval, že se na rostlině pseudobombaxu (v této době nepříliš vzhledné a částečně opadané) již nějakou dobu něco děje. Tedy vývoj poupěte mi byl utajen. O to více jsem byl překvapen tím, co jsem spatřil 19. dubna - květ neuvěřitelného uspořádání a velikosti, který charakterizoval široký trs dlouhých, rozevlátých tyčinek s prašníky plnými pylu a nad tím vším na ještě delší čnělce pestíku kralovala blizna. Rád se o tuto radost nyní dělím i se čtenáři novin. Vědět, že jde o takový výjimečný jev, pošlu fotografie už do květnového vydání. 

Zatím si je mohli prohlédnout pouze náhodní návštěvníci mých www stránek. Asi to u mě tak chodí. Už loni jsem byl příjemně potěšen článečkem, v němž autor nadšeně sděloval, že mu vykvetla Opuntia microdasys. Její nenápadné květy jsem ve skleníku snímal na jaře téhož roku, aniž bych tušil, že nejde o běžný jev. Jako dovětek doplňuji to, že sprášení vlastním pylem u pseudobombaxu k vývoji plodu nevedlo a uvadlé zbytky květu časem opadly. 

Na přiložených fotografiích je pohled na květ shora a z boku


Ing. Pavel Klouda
e-mail: klouda@iol.cz
 

(C)

zpět