Kaktusářské léto 2006 v Opavě I.


Třetí červnové nedělní odpoledne využívám mimo jiné k tomu, abych napsal zase pár řádků k fotkám do Internetových novin. Teplo venku dává tušit, že jsou letní prázdniny už nedaleko. Nevím jak jste přežili velmi chladný a vlhký přelom května a června, já jsem se opět „vyučil“. To, že na podzim je víc než vhodné schovat odkvetlé ariáky pod zářivky mám docela zažito. To, že totéž musím udělat na začátku června s echinocereusy jsem poněkud podcenil, respektive mě to ani nenapadlo. 

Po objevení několika shnilých rostlin (s naprosto zdravými kořeny) z okruhu Echinocereus viridiflorus a E. chlorantus jsem provedl důkladnou prohlídku sbírky a  k mému docela velkému zděšení – našel několik nahnilých. Vždy hniloba vycházela z areol nesoucích zbytky květů. Pro prachsprostém vyřezání hniloby (jako se vykrajují brambory), případně seříznutí rostliny v cca 1/3 výšky čekám, jestli alespoň něco zachráním. Jó, chybami se člověk učí. Bohužel jen blbec se učí na chybách svých. A ke škodě (zániku) kaktusů. Proto pokud to neděláte, kontrolujte své odkvetlé kaktusy i v průběhu sezóny. Já už to budu určitě dělat (ach ta předsevzetí).

Echinocereus viridiflorus, Door Creek Canon, Colorado, USA

A nyní už přejděme k červnovým fotkám. V první půlce dnešní prohlídky se zastavím u rostlin z okruhu Echinocereus viridiflorus. Jedná se o relativně drobné rostlinky s krátce sloupovitým stonkem, dorůstajícím výšky až 130 mm, při cca poloviční šířce. Z areol vyrůstá až 20 hřebínkovitých okrajových trnů, přičemž jejich barva se pohybuje od bílé, přes žlutou, červenou až pro hnědou, toto spektrum vše v jedné areole. Květy se objevují ve spodních partiích stonku, a jak už napovídá druhové pojmenování tohoto kaktusu – viridiflorus = zelenokvětý – jsou nazelenalé (zelenožluté až citrónově žluté). Naleziště E. viridiflorus je značně rozlehlé a zahrnuje středozápadní a jihozápadní státy USA. Na prvních dvou snímcích jsou rostliny z  naleziště Door Creek Canyon v Coloradu a ze Santa Ana v Novém Mexiku. Psal-li jsem před chvílí, že se květy objevují ve spodních partiích stonku, všimněte si, že u „viridiflorů“ ze Santa Any to zrovna neodpovídá. 

Echinocereus viridiflorus, Santa Ana, New Mexico, USA

K nominální varietě řadí pan Taylor (viz Atlas kaktusů 18/1989) ještě var. corellii a var. davisii. Prvně jmenovanou, tedy E. viridiflorus var. corellii mám na další fotce. Od var. viridiflorus se odlišuje poněkud robustnějším vzrůstem a zejména zelenožlutými trny. Když tak uvažuji, většina mých sloupovitých kaktusů tvoří nejvíce květů směrem k jihu, to je směrem, ze kterého přichází nejvíce sluníčka. Ne tak tento echinocereus. Ten si své tři květy namířil hezky na západ. Na kráse mu to ale nic neubírá. Nejsem si jist, ale někde jsem myslím četl (v rubrice p. Pavlíčka?), že se jedná o endemit ze soukromé (oplocené) lokality.

Echinocereus viridiflorus var. corellii DJF 1370, 
Davis Mts., Jef Davis Co., Texas, USA

Zmínil-li jsem se o kráse, pak asi v pravý čas. Echinocereus rechenbachii SB 941 z okresu Kerr v Texasu je opravdu krásný. Sněhově bílé trny a ta barva květu. Ale nevím, vždy jsem tento kaktus viděl (na fotkách) kvést květy výrazně tmavěji fialové barvy. Asi mu pochyběl pigment, kdo ví?

Echinocereus reichenbachii SB 941, Kerr Co., Texas, USA

Miniaturka se sloupovitým stonkem, šedozelená až modrozelená pokožka a z areol vyrůstající až 3 cm dlouhé hnědavé korkovité trny. Toto je stručný popis rostlinky Turbinicarpus schmiedickeanus var. flaviflorus. Žluté květy – délky a šířky kolem 15 mm – vyrůstají poblíže temene stonku. Tento hezký turbinikarpus objevil Alfred Lau v okolí vesniček Nauka a Santa Rita v mexickém San Luis Potosí. T. schmiedickeanus var. flaviflorus patří – stejně jako další druhy tohoto rody – k velmi ohroženým, což mimo jiné vyplývá z jejich zařazení do dodatku I., dohody CITES ).

Turbinicarpus schmiedickeanus var. flaviflorus, Santa Rita, San Luis Potosí, Mexico

Na závěr jsem si nechal tři miniaturky z rodu Escobaria. Tento rod se zatím v mém seriálku přiliž neobjevil, vzhledem k tomu, že jsem loni něco málo vysel, tak se to snad do budoucna zlepší. Pozornost si tento rod určitě zaslouží. Escobaria sneedii je pojmenována na počest svého nálezce J. R. Sneeda, který ji v roce 1921 nalezl v oblasti texaské části Franclin Mts. v USA. Nejedná se o nikterak velkou rostlinu, stonek dorůstá při šířce 20 mm výšky 60 mm. Skutečnou ozdobou těchto vzácných a – federálním zákonem v USA – chráněných rostlin jsou vedle otrnění rovněž růžové, až 15 mm široké a dlouhé květy.

Escobaria sneedii SB 1043, Dona Ana Co. New Mexico, USA

Escobaia vivipara patří k druhům se značným rozptylem lokalit nálezu, čemuž odpovídá docela velká variabilita. Konkrétně se rostliny z tohoto okruhu vyskytují na území západu a středozápadu USA, na jihu zasahují do severních států Mexika, na severu pak až do jižní Kanady. Escobaria vivipara var. desertii patří vzhledem k svému původu – poušť jihozápadu USA – k escobariím spíše obtížnějším. V literatuře je doporučován (při pravokořenném pěstování) jako substrát čistý hrubozrnný perlit a velmi opatrná zálivka. Vzhledem k náročnosti tohoto druhu jsem se letos chystal své dvě rostliny sprášit, jakoby to tušily, kvetly každá v jiný čas. No nic, snad za rok.

Escobaria vivipara var. desertii, Clark Mountains, USA

Posledním dnešním druhem je další z variet Escobaria vivipara, a to var. neomexicana. Ta se na rozdíl od předcházející žlutokvěté eskobarie vyznačuje výrazně větším růžovým květem, přičemž intenzita růžové se směrem do středu rostliny zvyšuje. Rostlina na snímku pochází ze sběru Stevena Bracka z okresu Barnalillo County v americkém Novém Mexiku

Escobaria vivipara var. neomexicana SB 701, 
Barnalillo County, New Mexico, USA

A to je pro první letní měsíc roku 2006 vše. 
Hezké léto Vám i Vašim kaktusům a nashledanou.


Martin Chalupski

 

 

(C)

zpět