Šnicerova krátká zastavení
Cesta za Escobaria (Cochisea) robbinsorum


Jedeme východně od hraničního městečka Douglas (Cochise County, Arizona). Cesta je široká praška s nepravidelným mílováním. Popis od Pepíka Buska se nám v tuto chvíli jeví jako příliš obecný. Netušíme, že je to přesně naopak.

Obr. 1 - Poznat místo výskytu Escobaria robbinsorum není zas tak těžké, 
šedé kopečky porostlé travou a řídkou křovitou vegetací se odlišují 
od okolních kopců natolik, že přitáhnou spolehlivě vaši pozornost

V rámci poctivého pracovního přístupu hledáme rozdvojení cesty. To nás přimělo odbočit na cestu vedoucí k ranči aby se po několika mílích pomalu ztratila a stala se nesjízdnou. Ztrácíme drahocenný čas. Na hlavní cestě přepočítáváme znovu míle i časovou ztrátu. Jsem trošku nesvůj, bojím se, abychom „kočisku“ našli. Bude určitě krásná, musím ji vidět.

Obr. 2. -  Escobaria robbinsorum - některé rostlinky exhibují na výsluní

Netrvá dlouho a zastavujeme projíždějící hlídku rangerů, střežících mexickou hranici. V těchto místech jsou ilegální přechody hranice velmi časté. Chlápek nás posílá na Guadalupe Canyon. Konečně míjíme ono Pepovo rozdvojení cesty, údaje do sebe začínají zapadat a nám se zvedá nálada.

Obr. 3 -  ...jiné, a těch je většina, se krčí k zemi

Cesta nyní klesá na dno údolí a ukazuje, jak voda během věků odnesla původní ploché dno sedimentů. Řetěz nízkých kopečků na obzoru láká už z dálky. 

Obr. 4 - náhodný nález Peniocereus greggii 
subsp. transmontanus nám udělal radost 

Jdeme do finále a děkujeme v duchu Pepovi. Eda volá jako první, trochu mu to prvenství závidím, ale jsem šťastný. „Kočisejka“ mne rozhodně nezklamala, je nádherná.

Obr. 5 - Opravdová krasavice Coryphantha vivipara „bisbeana“


Text a foto Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz

 

(C)

zpět