Výstava kaktusů v Přerově


Klub kaktusářů Přerov, který v letošním roce oslaví čtyřicetileté jubileum, dokázal za dobu své existence uspořádat 32 výstav, z toho 2 byly v Lipníku nad Bečvou a do kontinuální řady se nezapočítávají, takže ta v roce 2006 je též jubilejní – v pořadí třicátá.

Část expozice

Termín akce 16. – 21. 5. byl avizován krátkou notickou v časopise Kaktusy 2006/1 a na webových stránkách SČSPKS (http://www.cs-kaktusy.cz) s tím, že bližší údaje budou zaslány emailem. Předseda klubu – Josef Králík z Lipníka nad Bečvou (mimochodem odtud je značná část členské základny) ochotně poskytl potřebné informace a vysvětlil cestu.

Astrophytum asterias roubované na Echinopsis

Skupina kaudexních sukulentů

Místem konání byla velká budova bývalého provozního úseku Českých drah na Tovární ulici č. 3 v přízemní místnosti dříve sloužící jako bufet. Jedná se o frekventovanou lokalitu u autobusového nádraží, kousek dál je též vlakové nádraží a supermarket Hypernova, což je velmi příjemné, neboť se zde dá bez problémů parkovat, přijíždíte-li autem.

Skupina euphorbií

Euphorbia caput-medusae

Expozice na zhruba 25 metrech čtverečných plochy byla umístěna na stolech uspořádaných do tvaru písmene „U“ dekorovaných jutou (pytlovinou). K vidění byly kaktusy, sukulenty i tillandsie, vše nádherně rostlé a krásně vyvinuté exempláře, některé kvetoucí. Oku velmi lahodily nádoby s více rostlinami stejného druhu. Zajímavou myšlenkou bylo vystavení několika misek s malými semenáčky.

Obrovský exemplář Hamatocactus hamatacanthus

Pohled na část výstavy

Vystavovalo 8 ze 17 členů klubu, další pomáhali s instalací výstavy. Sehraný tým dokázal vše připravit za 3 hodiny, likvidace výstavy pak trvá jednu třetinu této doby. Za 6 dnů výstavou projde kolem 300 návštěvníků, nejedná se o ztrátovou akci.

Předseda klubu kaktusářů v Přerově - Josef Králík

Členem a jednatelem klubu kaktusářů v Přerově je Miloš Pavlín, známý autor knih o pěstování kaktusů

Notocactus submammulosus

Eriocactus (Notocactus) magnificus

Závěrem: Jednalo se o pěknou výstavu s nádhernými rostlinami, která nemá ambice stát se výstavou nadregionálního významu, avšak dobře splní svůj úkol – propaguje kaktusářství mezi veřejností a přinese pár korun z prodeje přebytků (ještě předposlední den byl velký výběr v cenách od 10 Kč za kytky v šestkách květináčích do cca 30 Kč za větší exempláře nebo vzácnější druhy) do rozpočtu pěstitelů. Tak krásné rostliny by si skoro zasloužily hezčí prostory než je vykachličkovaná místnost bývalého bufetu s umývadlem na stěně…

Submatucana weberbaueri var. flamnea

Mammillaria bocasana

Budova bývalého provozního úseku ČD - místo konání výstavy


Petr Koupelka
Nádražní 48/a, 78501 Šternberk, Morava
Česká republika
WEB: http://www.cactus.cz/
E-mail: petr.koupelka@cactus.cz
ICQ: 325-919-257
Tel.: 608 766 256
 

(C)

zpět