Výstava kaktusů v Brně


Vstup

Existují dva druhy výstav kaktusů – jedním typem jsou ty, kde jsou rostliny umístěny na stolech v různých nádobách, aranžovány na mnoho způsobů, čímž jsou blíže oku návštěvníka a ten může z bezprostřední blízkosti pozorovat krásu detailů kaktusů. Tento typ výstav je poměrně náročný na výběr rostlin, neboť každá vada či poškození způsobené mechanicky, chorobou, nebo škůdcem, je vidět.

Pokladna

Druhým typem výstav jsou krajinky. Rostliny jsou aranžovány do předem připraveného terénu, původní kultivační nádoba je zpravidla zapuštěna pod úroveň substrátu. Tento typ výstav není tak náročný na výběr rostlin, případná drobná vada na těle se snáze skryje. Návštěvník pozoruje rostliny zpravidla ze vzdálenosti větší než 130 cm, kompozice je zaměřena na hru barev trnů a květů společně s tvarovou a velikostní rozmanitostí těl rostlin.

Směr výstava

Brněnská výstava, která proběhla od 20. do 28. 5. 2006 v areálu (sklenících) zahradnictví Čtyřlístek v městské části Bystrc, patřila k tomu druhému typu.

Část expozice

Expozice vpravo

Zahradnictví Čtyřlístek nebrňákovi, nebo člověku, který zde doposud nebyl, nic neřekne, jedná se však o rozsáhlé zahradnické centrum s komplexem skleníků (exotické rostliny, pomůcky a potřeby pro zahrádkáře) i volnou plochou s nabídkou stovek druhů bylin a dřevin mírného pásma, připomínající botanickou zahradu, ležící hned vedle jediného brněnského supermarketu OBI, kousek od zoologické zahrady. Chtěl-li člověk navštívit výstavu kaktusů, bylo třeba projít skleníky zahradnictví.

Expozice uprostřed

Zájemci byly na výstavu průběžně směrování poutači se šipkami. Vstupné činilo 25 Kč, důchodci a studenti platili 15 Kč, zajímavou myšlenkou bylo rodinné vstupné za 50 Kč, takže např. dva dospělí se dvěma dětmi museli vynaložit pouze 50 Kč. U pokladny bylo možné zakoupit pohlednice s námětem výstavy, k dispozici byla aktuální klubová čísla zpravodaje AZET, kniha s kresbami Ládi Kašpara a pár antikvárních titulů.

Expozice Jaromíra Dohnalíka

Expozice Jana Harašty

Kaktusáři využívají dva skleníky - jeden (menší) - jako prodejní část s bohatou nabídkou výpěstků v různých velikostech a cenách, vstup sem byl možný bez vstupenky. 

Expozice Josefa Odehnala

Expozice Edmunda Sedláka

Ve velkém skleníku na ploše něco přes 100 m2 byla instalována výstava čítající 1950 rostlin od 45 pěstitelů. Příprava této expozice, jejíž aranžmá je především dílem pánů Harašty a Pavlíka, trvala čtyři dny a podílelo se na ní 50 lidí, v jednu chvíli zde pracovalo naráz až 34 osob. Více o výstavě napoví pár fotografií.

Expozice Jindřicha Drápely

Leuchtenbergia principis

Závěr: Jednalo se o krásnou výstavu nadregionálního významu, na níž mě zaujala především téměř geniální organizace - volba místa, kam lidé běžně přicházejí (OBI + zahradnické centrum Čtyřlístek), jejímž výsledkem je, že výstavu navštíví kolem 2.500 zájemců, což v praxi znamená, že tam a zpět proudí zástupy lidí. 

Echinocereus

Agave americana var. medio-picta f. alba.

Velmi živý byl zájem o prodejní část, na dračku šly především esteticky zajímavé druhy. Světe div se - např. Notocactus submammulosus. Sám jsem si přivezl tři kusy. 

Prodejní část

Dobrou myšlenkou je oddělení prodejní části od výstavní, kdo chce pouze nakoupit, nemusí platit vstupné a naopak - kdo chce pouze vidět, nemusí se prodírat davem koupěchtivých návštěvníků. Vstupenka platí po celý den (9:00 – 18:00), můžete volně přecházet mezi výstavou a prodejní částí, podívat se do zahradnictví nebo do OBI, zajít do ZOO a pak se zase vrátit na výstavu - žádný problém. 

Stanislav Stuchlík

Obdivuhodná je symbióza mezi zahradnictvím Čtyřlístek a KK Astrophytum Brno, aniž by kdokoli z nich musel vynaložit větší finanční částky, vzájemně si přitahují návštěvníky a zákazníky. Inu kdo umí, ten umí, všechna čest!


 

(C)

zpět