Květen 2006 ve sbírce u Pavlíčků


Popravdě řečeno, tyhle obrázky jsem ve spěchu nafotil až začátkem června, nějak nestíhám. Musel jsem stříkat, přes zimu se mi sem tam objevil pavouček a pár kaktusů mi ošklivě požral. Výborně zabral Omite, ale Confidor příliš účinný nebyl. Teď mám pocit, že v tom chladnu začínají plísně, sem tam nějaký ten semenáč zhnědne… A tak jen v rychlosti si projděme pár pohledů do sbírky.

Echinocereus reichenbachii SB 941

Kvetou stále kvanta echinocereusů – a jeden z nejhezčích je rozhodně Echinocereus reichenbachii SB 941 z texaského okresu Kerr Co. Zimní minima tu klesají k 20°C pod nulu. Kvete už jako relativně mladý, nízký a sněhobíle otrněný. A květy mají na celou skupinu reichenbachii dost neobvyklou, něžně světlounce fialovou barvu.

Echinocereus baileyi

Do stejné skupiny patří i Echinocereus baileyi. Tenhle pochází od Bracka a roste v Oklahomě, kde jsou mrazy ještě tužší, než na texaských kopcích. Ta mistička si už prosí po rozsázení, co říkáte? Ale času je tak málo...

Thelocactus bicolor var. flavispinus

Thelocactus bicolor var. flavispinus – jak jméno napovídá, má žluté trny. Nachází se v Texasu, viděl jsem jich stovky na svazích podél cesty z městečka Marathon do národního parku Big Bend, a pár semínek jsem tehdy i nasbíral...

Thelocactus bicolor RS 691

Bikolorů je řada forem, o tom jsme se tu už zmiňovali. Celá ta skupina čeká na své zhodnocení. Je velmi vhodné, abychom si ty formy zachovali alespoň tím, že je budeme označovat nejen jménem, ale polním číslem, nebo i lokalitou. Tuhle formu našel MUDr. Roman Staník a přidělil jí číslo RS 691.

Thelocactus bicolor JB 88

A další bikolor. Ten mám od Jardy Bohaty, dal mu své číslo 88. Našel ho u vesničky Lerdo v Durangu.

Mammillaria (Dolichothele) baumii

Na závěr tři mamilárky. Ty dvě první mohou být ve sbírkách i pod jménem Dolichothele. Mammillaria baumii roste, stejně jako Fričova Obregonia, poblíž San Vincente v Tamaulipasu.

Mammillaria (Dolichothele) sphaerica SB 857

Další je Mammillaria sphaerica SB 857, z texaského okresu Cameron.

Mammillaria meridiorosei SB 3

A naposledy šperk mezi mamiláriemi, M. meridiorosei SB 3, z okresu Hidalgo Co, v Novém Mexiku. To nízké číslo Brackova sběru napovídá, že nález pochází z první cesty Stevena Bracka za kaktusy v okolí svého bydliště poté, co se přestěhoval do Nového Mexika.

Pavel Pavlíček s Rudou Grymem

Stavoval se tu u nás Ruda Grym, znalec lofofór a burser. A protože oba brzy oslavíme šedesátku, dali jsme si panáka – na vaše zdraví!

 

V příštím prázdninovém vydání nashledanou!


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět