Duben 2006 ve sbírce u Pavlíčků


Dnes to vezmu velmi stručně, neboť je asi nejvíce hektické období kaktusářova roku, a času se zoufale nedostává. Zima skončila naráz a nástup hezkého počasí si žádá stěhování kytek, oproti jiným rokům dost opožděného. Takže přátelé – je třeba nedostatkem světla zchoulostivělé rostliny stínit a na sluníčko zvykat jen velmi opatrně. Radit umím dobře, ale pár kytek jsem už zase pěkně připálil.

Podařilo se mi udělat pár obrázků – tak jen velmi stručně a skoro bez komentářů:

Echinocereus coccineus  SB 236

První obrázek nám představuje Echinocereus coccineus SB 236, z pohoří Jarilla Mts., v Novém Mexiku. Velmi pravděpodobně snáší i silnější mrazy, ale po letošních ztrátách radím – raději moc neriskovat!

Echinocereus parkeri var. gonzalezii

Přelom dubna a května je obvykle dobou začátku kvetení echinocereusů. I když je letos 10 – 14 dnů zpoždění, i tak je při akci „Otevírání skleníků“ na co se dívat. Tohle je Echinocereus parkeri var. gonzalezii.

Echinocereus roetteri HK 1284

Dalším šperkem je Echinocereus roetteri HK 1284. Jeho prašníky jsou hodně chudé na pyl – asi to bude přece jen přírodní hybrida. Ale na kráse jí to nijak neubírá.

Gymnocactus hintonii

Málo známý je Gymnocactus hintonii, tenhle pochází ze semen, která mi daroval Jarda Šnicer.

Sclerocactus cloveriae

Sclerocactus cloveriae roste ve Farmingtonu v Novém Mexiku.

Ancistrocactus brevihamatus 

Ancistrocactus brevihamatus také pochází ze sběrů Jardy Šnicera. Našel ho u Aqua Chile v Coahuila.

Thelocactus freudenbergeri

A poslední obrázek – Thelocactus freudenbergeri. Semínka jsem našel kdysi v údolí Grutas Garcia, severozápadně od Monterrey. Rostou tam na velmi malém území, údolí je uzavřené a vede do něho jen jedna cesta. Rostlinka na snímku je mnohem hezčí, než rostliny na lokalitě, protože vápenka, která drtí natěžený vápenec, vypouští tuny prachu právě na svahy, kde rostou tihle krasavci.


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět