Kaktusářské jaro 2006 v Opavě II.


Blíží se termín, kdy bych měl zase něco napsat do Internetových novin, proto usedám k počítači a snažím se něco vymyslet. Pár rostlinek už ve skleníku ožilo, takže něco málo se dá nafotit. Potěšení z „rozjíždějících“ se kaktusů mi trochu kazí ty rostlinky, které letošní zimu nepřežily. A ještě víc to, že nevím proč. Drtivá většina z těchto rostlin (echinomastusy, Echinocereus reichenbachii SB 941 apod.) jakoby se scvrkla, prostě jsou krásně vyschlé, bohužel definitivně. Přiliž chladné zimování? Nevím, průměrně měly v zimě kolem 5 - 8º C, příprava na zimu byla v pořádku, poslední zálivka v polovině září. Pod nulou dlouho teploty nebyly, maximálně pár hodin, a to nejvíce – 3 - 4º C. Třeba má někdo podobnou zkušenost a poradí mi, co jsem udělal špatně.

Echinofossulocactus spec. Charco Blanco, Mexico 

Ale teď už na veselejší téma. Prvními dvěmi fotkami se ještě vrátím k letošní nekonečné zimě. Jsou na nich dva z těch kaktousků, na které měl zimní odpočinek pozitivní vliv. Echinofossulocactus spec. Charco Blanco a Echinofossulocactus dichroacanthus RS 192 , tak jak si představuji, že mohou vypadat v přírodě (v Mexiku jsem nikdy nebyl, takže si jen představuji). Tělo ploché, scvrklé, zato vytrnění parádní.

Echinofossulocactus dichroacanthus RS 192, Ixmiquilpan, Mexico 

První letos kvetoucí kaktusy byly u mě mamilárky, konkrétně miniaturky Mammillaria lasiacantha SB 398 (ta kvetla už loni a byla i v novinách), a nově taky M. lasiacantha SB 419. Tato moc hezká rostlinka pochází z okresu Presidio Co.

Mammillaria lasiacantha SB 419, Presidio Co.

Na následujících dvou snímcích se podíváme na další drobné mamilárky, a to téhož druhu. Mammillaria giselae bývá uváděna jako samostatný druh, a někdy také jako subspecie k Mammillaria schiedeana (nominální subspecie a další uznávaná subspecie – dumetorum se ke kvetení chystají, takže snad za měsíc). 

Mammillaria schiedeana subsp. giselea ML 677, Cerro Bufa el Diente, San Carlos, Tamaulipas, Mex.

Při pohledu na rostlinky na snímcích (z dvou různých lokalit) je možné si povšimnou nepatrných rozdílů v intenzitě růžové barvy květů.

Mammillaria schiedeana subsp. giselae, Cuidad Victora, Tamaulipas, Mexico

Další rostlina – Mammillaria jaliscana – nese své jméno podle místa svého výskytu, mexického státu Jalisco. Nevyskytuje se však pouze tam, roste také v dalších mexických státech – Durangu, Michoacanu, Zacatecas. Právě z posledně jmenovaného pochází fotografovaná rostlina. Na lokalitě Sta Teresa ji sbíral a studijním číslem SB 1945 označil Steven Brack. Jedná se o poměrně nenáročný kaktus, který kvete brzy zjara růžovými až 18 mm širokými květy.

Mammillaria jaliscana SB 1945, Santa Tereza, Zacatecas, Mexico

Mammillaria magallanii v. hamatispina se od nominální variety liší řidším otrněním, okrajových trnů bývá 40 – 45, středový je jeden, délky až 8 mm (M. magallanii má okrajových trnů 70 – 75, středových 1 – 3). Nejsem si úplně jist, zda-li je varieta hamatispina platná, ale takto rozdíly popisuje ve svém Kakteenlexikonu C. Backeberg. Květy růžovokrémové barvy s tmavším středovým proužkem, délky až 10 mm se objevují zjara v – pro mnohé mamilárie – charakteristickém věnečku (dokonce ve dvou řadách) kolem temene stonku.

Mammillaria magallanii v. hamatispina

Mammillaria prolifera je považována za bezproblémový, snadno pěstovatelný kaktus, který znají a nezřídka pěstují i „nekaktusáři“ za oknem. Ale při troše „štěstí“ se dá taky docela snadno poničit. Naštěstí vitalita této mamilárie je velká, jednotlivé stonky snadno odnožují a tím pádem je i obnova trsů rychlá. Jako naleziště bývá uváděn severovýchod Mexika, dále pak Texas a ostrovy v Karibiku – Kuba a Haiti. Vedle – tak trochu nevýrazných – květů jsou ozdobou těchto rostlin kyjovité, až 20 mm dlouhé červené plody. Právě při pohledu na kombinaci letošních květů s loňskými plody na pozadí žlutohnědých trnů jsem neodolal a – ač se nejedná o vzácnost – vzal do ruky foťák.

Mammillaria prolifera

Pro tento měsíc budu končit. 
Přeji Vám i Vašim rostlinkám hezký květen, mějte se fajn 
a za měsíc opět nashledanou.


Martin Chalupski

 

 

(C)

zpět