Zima a jaro v Odrách


S nastávajícím jarem si na zimu již téměř nikdo nevzpomene, ale dvě kytky jsem fotil v této době:

Crassula corisida - květy

Crassula corisida

Crassula corisida - detail květů

V období největších mrazů kvetla krasulka, u níž mám název Crassula corisida, ale nikde jsem pod tímto druhovým názvem žádnou kytku nenašel. Nicméně roztomilé kvítky vydržely celý leden a únor.

kultivar Kalanchoe blossfeldiana

V únoru vykvetl na okně v temperované místnosti u mé tchýně obrovskou spoustou květů kultivar pocházející pravděpodobně z Kalanchoe blossfeldiana.

Neoporteria mammillarioides

Ale nyní již k radostnějšímu jarnímu období. Neoporteria mammillarioides – ta krása nepotřebuje komentář.

Mammillaria tepexicensis FO 177

Jako první z mamilárií vykvetla Mammillaria tepexicensis FO 177, prozatím miniaturní kytička má jen něco přes 1 cm v průměru, však je jí čtverka květináč ještě dosti velký.

Mammillaria candida

Vzhledem k pracovním povinnostem jsem se nedostal k focení za příznivých světelných podmínek (v sobotu, neděli a jiné svátky je zásadně takové počasí, že se květy ani nerozevřou), takže jsem propásl květy gymnokaktusů. Takže jsem pokračoval ve focení mamilárií, jejichž květy nejsou tak háklivé na počasí. Mamillaria candida je krásná sama o sobě, ale květy jí dodají eleganci.

Mammillaria giselae

Z květů Mamillaria giselae jsem se příliš dlouho netěšil, druhého dne je na všech třech rostlinách dokonale ožral slimák (také už mají, potvory, jaro).

Mammillaria spec.

V tomto příspěvku poslední mamilárkou je krásná, ale neurčená kytička, kterou jsem kdysi dostal jako malou odnož, kdy živořila ve tmě, ale přechod do příznivých podmínek ji změnil k nepoznání.

Blossfeldia spec.

Rozloučíme se Blossfeldií sp., jejíž druhový název nevím, neboť jsem ztratil jmenovku :-(vím jen, že to nebyla ani minima, ani liliputana, obě liliputany již mají také nasazena poupata), musím se pokusit název dohledat ve starých objednávkách.

Pokud někdo určíte některou z uveřejněných neidentifikovaných kytek, 
pošlete mi prosím zprávu na e-mail.


Petr Šustek
e-mail:
sustek@odry.cz 
 

(C)

zpět