Březen 2006 ve sbírce u Pavlíčků


Minule jsme si ukázali obrázek Echinocereus russanthus PP 723A s poupaty, - a nyní si můžete tu parádu jemně vonících kvítků vychutnat naplno. 

Echinocereus russanthus PP 723A

Mám těch rostlinek asi 7, takže semen bude letos v nabídce kupa. Je to pravda také zážitek kaktusáře, když se vlásky štětečku zabarví pěkně do žluta, a lepkavá blizna na kvítku u druhé rostliny žádostivě zrníčka pylu přijme, aby pyl na blizně vyklíčil a prorostl čnělkou až do semeníku s vajíčky. Na podzim se pak změní ve zralý plod (pozor! nikoliv semeník, protože semeník je část květu, která sedí dole na květním lůžku, tam, co začíná květní trubka, která se následně rozděluje na okvětní lístky).

To mne tak napadá, o co se ochuzují všichni ti, kteří si v akci rostlin objednávají jen po jedné rostlině, vždyť takových kaktusů, které vytvoří plod s klíčivými semeny jen samoopylením, je tak žalostná menšina...

Echinocereus chloranthus SB 245

Další krasavec je Echinocereus chloranthus (viridiflorus) SB 245, nádherná vůně po citrónu. Docela bych ho doporučil jako mrazuvzdorný, ale po letošní zimě, kdy jsem venku těžce poškodil řadu „mrazovzdorných“, už budu v této oblasti hodně rezervovaný.

Mammillaria melanocentra RS 568, Hipolito, Coahuila

A poslední kytička – to je tentokrát Mammillaria. To je velký rod, s velmi různými kaktusy, s kvítky pár milimetrů drobnými ale i s květy velkými několik centimetrů, no – aby se jim člověk věnoval komplexně, musel by mít hodně velký skleník. Ale v každé sbírce se nějaká ta „mamilárka“ najde, i kdyby to měla být ta nejobyčejnější „bokasána“.


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět