III. TAKYSYMPOZIUM
aneb botanici na cestách


Sympozium se konalo 11. 3. 2006 v areálu psychiatrické léčebny, Brněnská ul. 54, Jihlava, pořadatelem byl časopis Svět exotických rostlin (Vladislav Zatloukal - na snímku č. 1 vlevo) a Nakladatelství Madagaskar (Jiří Janda - na snímku č. 1 vpravo).

Obr. 1 - Vladislav Zatloukal  a Jiří Janda

Pořadatelům se podařilo zajistit od města grant na pronájem sálu, cena celodenní vstupenky tak mohla být přiměřených 60 Kč. Příjemným překvapením bylo, že paní Jandová napekla skvělé tvarohové buchty, které mohl ochutnat každý příchozí.

Obr. 2 - Ing. Pavel Heřtus

Prvním přednášejícím (Bolívie - příroda, kaktusy a lidé) byl Ing. Pavel Heřtus (obr. 2), kterého známe též z televizních relací o kaktusech, jeho vyprávění bylo pro posluchače natolik zajímavé, že se přednáška oproti plánu protáhla o celou hodinu a nebýt "násilného zásahu" pořadatelů, mohla být na sympoziu jediná.

Obr. 3 - Mgr. Jan Gratias

Následovalo pojednání Mgr. Jana Gratiase (obr. 3) na téma kaudiciformní rostliny, jehož celá prezentace byla vytvořena v programu PowerPoint.

Obr. 4 - Ing. Petr Hanzelka

Ing. Petr Hanzelka (obr. 4) z Botanické zahrady Praha Trója s tématem Sikkim - malý botanický ráj v srdci Himálaje trochu vybočil z okruhu kaktusy - sukulenty, přesto se jednalo o zajímavou přednášku, kdy byly posluchači slovem a obrazem provedeni pestrou přírodou malého Indického území od vysokohorských lokalit po nížiny.

Obr. 5 - zprava doleva - autoři Vojta Myšák, Jaroslav Bohata a Jaroslav Šnicer
s pořadatelem Jiřím Jandou

Mexiko a cesty za bájným peyotlem byl název přednášky, v podstatě prezentující a vycházející z publikace Rod Lophophora, vydané jako Kaktusy Special 2 v roce 2005. Na fotografii (č. 5) zprava doleva - autoři Vojta Myšák, Jaroslav Bohata a Jaroslav Šnicer s pořadatelem Jiřím Jandou. Vstup dvojice Jaroslav Šnicer - Tomáš Doležal se týkal botanických zahrad a přírody v USA.

Obr. 6 - PhDr. Yvonna Fričová

Jihlavská akce se od těch ostatních liší tím, že je na ní pokaždé něco zvláštního - poslední téma „Naděje pro Esperanzu“ přednesla PhDr. Yvonna Fričová (obr. 6), manželka vnuka A.V. Friče - Pavla Friče. Jednalo se o prezentaci sdružení Checomacoco, které má sídlo v ČR i v Paraguayi a jehož cílem je ekonomicky pomoci indiánům kmene Chamacoco, mezi jehož příslušníky jsou i potomci A.V. Friče. Více se lze dočíst na http://www.checomacoco.cz/.

Obr. 7 - Prodej literatury

Po dobu konání TAKYSYMPOZIA byl zajištěn prodej literatury (obr. 7), otevřen bufet přímo v budově, oběd si mohl člověk dát v restauraci vzdálené pár minut chůze. Podle mého názoru se jedná o akci nadregionálního významu, na které je vidět, že je pořádána s láskou. 


 

 

(C)

zpět