Oploceným Mexikem (34)


Otáčíme zpět na Huejuquilla. Pavel si vyžádal volant, aby se pocvičil na mexických cestách. Jak to tak kodrcá, pohlédnu na doktora. Krása nekrása, spí. Družně se k němu přidám.

Není to nadlouho. V Huejuquillu se probíráme. Děláme kolečko městečkem. Před námi šlapou dva domorodci v typickém místním kroji. Bílá halena, bílé nohavice a před nimi bílé třaslavice jako u nás na Slovácku a na hlavě kulaťoučký slamáček, který je snad nejtypičtějším znakem těchto indiánů. Co není typické je motorová pila, kterou nesou. Byl by to nádherný snímek, kdyby hoši postáli. Zamířili však do opravny. Položili pilu na pult a sedli na schody před dům. Maňana.

„Co tak si dát kafe,” ozval se doktor.

Zrovna jsme projížděli ulicí, kterou lemovaly nějaké staré sklady, přestavěné na obydlí a obchody. Zastavujeme u rampy nad níž je otvor přes celou místnost. Plechová roleta je u stropu. Restaurace. V rohu stařičký musicbox. O něj opřený kontrabas. Pár stolů, židlí, vzadu bílý závěs oddělující restauraci od kuchyně, bílomodrý ventilátor. U jednoho stolu pět místních chlapů. Ženská obsluha starší a mladší, dohromady dvě.

„Bueno,” vtrhneme do toho ticha. Ženy odloží vyšívací kruhy a ptají se po našich tužbách.

Oběd v Huejuquilla, Jalisco

Začínáme pivem Corona extra. Místní mají Coronu ve tmavých baňatých lahvičkách. Názvu láhve se ani nedá použít, protože ty sklenice mají 325 ml obsah. Druhou si dáváme tu, co mají domorodci. Nejsou hloupí. Pak si dáváme s Lubošem bistec a Pavel carne con chillas. Starší seňora pouští musicbox. Vrže v něm jako ve staré almaře, deska šustí, ale hudba má patřičnou sílu a vyvolává skvělou náladu. Chlapi vedle se začínají natřásat. Sami přidávají dvě mexické písně prostřednictvím boxu. Drnknu na struny basy. Je naladěná. Bože, zůstat, či nezůstat? Taková místní kapela, to by byl zážitek.

Všechno utne mladší obsluhující, která to vše dokonale pohnojila. Pustila televizi. Vedle u stolu se usadil hromotluk zaprášený vápencem a z plna hrdel se smál americkému duchaplnému seriálu se studiovým smíchem pro blbce. Balíme to.

Typický průnik plotem

Vracíme se k Fresnillu. Na padesátém kilometru se chce Pavel podívat po Mammillarii posseltianě. Kolem silnice jsou travnaté pastviny. Prolézáme plotem nedalekého ranče. Jak jsem sehnutý mezi ostnatými dráty, dívám se, že šlapu po Echinocereusech pulchellus. Nádherné ploché rostliny. Kolem se také objevuje, mně neznámá zelená mammillarie. Je deset centimetrů široká a vysoká dle stanoviště. Ve stínu třicet, na slunci jen deset centimetrů.

Foto s opuncií

Kolegové se mně ztratili z dohledu. Postupuji pastvinou, na které jsou ojedinělé skupinky keřů. Terén se mírně zvedá a na nedalekém horizontu je skupina načervenalých skal, porostlých lišejníkem.Mířím k nim. Padesát metrů kolem mne prochází mladá dívčina s vlčákem, který budí respekt. Ke skalám je daleko, k plotu ještě dále. Naštěstí si mě nevšimnou, hlavně ten pes. Nevím jak bych mu lámanou španělštinou vysvětloval, že se jen dívám na kaktusy.

Echinofossulocactus sp. La Labor, Zacatecas

U skal již křepčí Luboš. Jejich okolí je poseté fossuláky. Ono se řekne stejnokaktus, ale tady je tak variabilní, až mně to připomíná můj výsev Echinofossulocactus spec. Zubr. On totiž Mirek sprášil všechny fossuláče, co měl ve skleníku mezi sebou a pak mně z toho dal semena.

„Tady je deset druhů,” slyším Luboše.

„Chtělo by to Haldu, normální člověk se v tom nemůže vyznat,” poznamenávám a sám zírám na variabilitu trnů v barvě i délce.Od žluté po černou, krátké, dlouhé, odstávající, přilehlé. Škoda, že nebyla semínka.

Nad protějšími kopci se blýská, hromy bijú.Troubíme na ústup.

Fresnillem projíždíme již za tmy. Po okruhu nabíráme směr Zacatecas. Někde před ním máme v plánu nocleh. Dálnice nás však zažene, až do Zacatecasu. Bloudíme jeho předměstím a hledáme nějaké vhodné místo k parkování. Daří se nám to u vjezdu do nějakých zpustlých zahrad.

Ploty kolem jsou z křivých kůlů, jaké byly kdysi k mání a ostnatého drátu. Za nimi je jen hustý porost opuncií a různých bylin. Po kulturních plodinách ani památky. Asi se jejich majitelé dávno živí jinak.

pokračování příště…

 


Vladimír Basovník
e-mail: bavl@centrum.cz
 
 

(C)

zpět