Ještě k tématu „Stolové skleníky”


Dobrý den,
reaguji na Váš příspěvek ke stolovým skleníkům v posledních I. N. Loni na jaře jsme spolu emailovali a vy jste mi poskytli ohledně topení cenné rady. Mám podobný typ stolového pařeniště jako vy (okoukáno od Vás), použil jsem i podobný  typ topení. Jen s tím rozdílem, že jsem použil 3 nezávislé kabely (2x 650W, 1x 350W), tyto jsou přes termostat napojeny na vypínače. „Podlahu“ pařeniště tvoří 5-ti centimetrový polystyren do kterého jsem pájkou vyleptal rýhy, na celou plochu dal alobal a postupně do rýh pomocí drátěných smyček upevňoval kabely ( byla to docela makačka ). Boky a čela pařeniště jsou z polykarbonátu 10 mm, přes zimu doplněny 2 cm tlustým polystyrenem. Střecha je z 10 mm polykarbonátu, částečně (z 1/3) podlepena 2cm polystyrenem.

Bohužel jsem na podzim nesehnal izolační fólii, proto mám asi 1/2 pařeniště krytou kobercem + igelitem. Příští rok použiju už fólii. Napadlo mě, že zkusím dát tuto fólii i dovnitř a takříkajíc „snížím strop“ a tím částečně zmenším vytápěný objem. Jen nevím jestli nebudou problémy s vlhkostí - rosením, snad ne, rostliny bývají naprosto suché.   

Každopádně při ploše asi 9 m2 a výkonu kabelů 1,65 kW jsem zatím neměl problém i při venkovním mrazu -24°C udržovat teplotu kolem 9 stupňů (na termostatu nastaveno 6 stupňů, ale termostat umístěný na čele je zezadu trochu chlazen a proto vypíná později ). Myslím, že je možná i výrazně vyšší teplota. Výkon kabelů jsem úmyslně předimenzoval, dá se vypínáním jednotlivých kabelů upravovat.

Třeba Vám (nebo Vašim kolegům) moje zkušenost v budoucnu pomůže.

Mějte se moc hezky, zdraví Vás a brzké jaro přeje
Martin Chalupski


 

(C)

zpět