Všichni budou překvapení!


Nevárez, jeho partnerka i já ochotně Liborovi pózujeme před objektivem

Digitostigma, nebo chcete-li Astrophytum caput-medusae – to je velké téma nejen těch, kteří cestují po kaktusovém Mexiku. A pan Nevárez, který je spolu s panem Velazco spoluautorem popisu této novinky, vzkazuje všem, kteří po Mexiku kaktusy studují, že budou překvapeni, až se dozví tajemství lokality v přírodě. Překvapeni prý budou zejména tím, kolikrát byli velmi blízko k místům, kde „digi” roste, aniž by si rostlin všimli.

Doktoři Nevárez a Kunte si vysvětlují vznik květní areoly na hrotu bradavky a její následný sestup pod růstový vrchol

Pan Nevárez žije v Monterrey ve státu Nuevo Leon, je doktorem biologie a zaměstnancem velké firmy zabývající se rozvodem elektrické energie. Jeho úkolem je mimo jiné i posuzovat nálezy rostlin, vyskytující se v místech stavby. Když byl v roce 2001 upozorněn na to, že v místech, kudy má vést nové vysoké napětí, roste žlutě kvetoucí Wilcoxia. Protože se pan Nevárez nikdy se žlutě kvetoucí wilkoxia nesetkal, vypravil se na určené místo, aby zjistil, že se jedná o dosud neznámý druh, kvetoucí květem, které je dosud možné vidět jen u rodu Astrophytum.

V malé zahrádce mají Nevárezovi stůl se sbírečkou asi 5 m2 rostlin, kde čestné místo zaujímá několik rostlin Digitostigma.

Divoké rostliny Digitostigma už vyplodily tisíce semen

Překvapila nás velikost rostlin, některým tuberkulím nechybí do čtvrt metru délky mnoho. Je to prý proto, že rostou většinou ve stínu nízkých keřů, nejčastěji keřovitých forem Acacia.

Rostlina v kyblíku z plastu – má skoro čtvrt metru na délku

Ty, které rostou více na slunci, jsou kompaktnější, menší a jejich tuberkule jsou silnější. Kvést začínají v měsíci dubnu, kvetou ve vlnách (tak jako je normální u astrofyt) po celý rok, kvetení v Mexiku končí v září. A pozor – květy se otevírají až ve večerních hodinách, ne dřív než ve čtyři hodiny. To je také možná důvod, proč lokalitu mnoho lidí přehlédlo.

Moje rostliny plné poupat – koncem února (26-02-2006)

Pan Nevárez se pokoušel o možnost legálního prodeje semen. Pro svůj projekt DIGITOSTIGMA, než získal potřebná povolení, jednal s úřady plné tři roky. Pak se od něho semena dostala i do USA a Evropy a odtud i k nám do Česka. Zatímco mne semínko stálo 21 USD, v Německu se nyní nechá u Koehresů koupit za 20 Euro, v Mexiku je lze pořídit i za 5 dolarů.

Dr. Nevárez striktně odmítá prozradit naleziště za jakoukoliv cenu

Informaci o místu nálezu prodat nechtěl, na něj nás prý zavede až v dubnu 2007. Zavede tam prý bez problémů i další zájemce, ale kolik bude jeho průvodcovství stát, to zatím neřekl.

Záhonek před domkem – pár zaprášených rostlin získaných v okolí Monterrey

 


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět