Reakce čtenářů na zprávu 
o zadržení kaktusů v Polsku


Reakce - Jaroslav Rytíř:

Naprosto souhlasím s reakcí, kterou prezentoval p. Kunte. Pokud se má věc tak, jak je uvedeno, je třeba se od těchto lidí distancovat. Další osud zabavených kaktusů, byť je nyní v rukou někoho jiného, byl nastartován protizákonným a bezohledným postupem pašeráků. Nelze připustit zlehčování vývozu faktem ničení životního prostředí, chováním místního obyvatelstva, apod. Jako lidé s blízkým vztahem k přírodě bychom měli jít příkladem v ochraně, nikoliv podléhat vlastní chtivosti.


Reakce - Jan Říha:

Je kupodivu, že nejen soukromí sběratelé, ale i někteří státní úředníci nerespektují natolik výsostná pravidla zemí, do kterých cestují, jako jsou zákony o ochraně jejich ohrožených druhů. Je pro mne nepochopitelné, jak mohou být pracovníci ČIŽP Brno, a Botanické zahrady UK v Praze stíháni za krádeže v národních parcích cizích zemí. Nejen, že cítím bolest za pošpiněné jméno všech Čechů, ale cítím z toho také aroganci lidí, kteří mají vrozenou představu, že oni směji i nedovolené, - vážení, mají stejná práva jako my ostatní, nemají nic navíc.


Reakce – Pavel Pavlíček:

Tak, jak to vyplývá z informací získaných v Polsku, vezla pětice Čechů 4 kufry, kde bylo uloženo kolem 800 rostlin. Údajně nejvíce tam bylo Yavia cryptocarpa. Tak, jak se ku mně dostávají informace z Čech, v zavazadlech nebyla Yavia ani jediná. Prý tam byly vzorky z populací, vždy několik rostlin od druhu, vše pro vlastní sbírky. Také se mi dostala informace o jednání se zadrženými Čechy v Polsku. Úředníci státní moci s nimi jednali, jakoby pašování kaktusů bylo společensky stejně nebezpečné, jako terorismus a pašování drog.

No, nechci říct, že by si to ti lidi zasloužili. Nutno však říct, že případný následek museli zahrnout do míry nutného rizika. Tvrdí (stejně jako všichni další, zadržení kdekoliv), že byli vybráni na základě udání. Ale přátelé – jen absolutní blb a nebo naprostý naivka si může myslet, že v dnešní době může do letadla proniknout jediné zavazadlo bez toho, aby bylo důkladně rentgenováno. A to nejen společností, se kterou člověk letí, ale i bezpečnostní službou toho kterého letiště v místě odletu. Kaktusy jsou na displeji jasně a navíc barevně vidět, když jich je hrstka, pravděpodobně se nic neděle, ale když jich je plný kufr? Letecká společnost tento problémový kufr klidně převeze, kdo by riskoval zdržení letadla kvůli blbině? Ale do místa příletu putuje jasná informace – ti a ti lidé s bagáží číslo to a to převážení nepovolené věci. To je to udání, se kterým je nutné počítat.

A měl bych říct ještě jednu věc. Sám za sebe. Ti kdo kopají, aby je prodali, to jsou darebáci a je dobré že pykají. Protože “jedou skrz ves stodvacítkou a mají 5 piv” často to nezvládnou a představují ohrožení i pro druhé.

Ty, co si vykopou pár kytek pro svojí sbírku (tedy ty, co “jedou skrz ves pětapadesátkou a střízliví”), neodsuzuju. Naopak, závidím jim, že mají tu odvahu a něco si dovezou.

Sám bych si pokaždé pár kytiček vykopal taky. Už jsem přiletěl z Mex. nejméně10x od té doby, co jsem si nepřivezl ani trn. Nikdy mně na letišti neprohlídli a vždycky jsem litoval, že jsem takový srábek. Ty zákony pokládám za paskvil, postihují malého sběratele s pár kytičkama stejně přísně, jako pašeráka bílého nosorožce. Kytky nekopu pro nějakou extra úctu k zákonu, ale proto, že riziko pokládám za neúměrné konečnému efektu.

A co říct těm, kteří tak hlasitě prohlašují, že zákony jsou od toho aby se dodržovaly – a basta? Až mi prokážou, že úzkostlivě jezdí skrz vesnici padesátkou, že před berňákem nikdy nezatajili ani kačku za prodaný kaktus, že si do Chorvatska nedovezli ani deset deka salámu, protože jejich zákony ..., pak jim řeknu, že mají pravdu. A že jsou světci (a nebo (bl…?).

Tak nevím, asi mně Honza Říha za tyhle řádky moc nepochválí.

A co mně hodně překvapilo? Že tak málo čtenářů zareagovalo na výzvu k diskuzi o této problematice. Že by to téma nebylo dost zajímavé?

pavlicek@chrudim.cz 


Reakce – Pavel Urbánek:

…noviny čtu pravidelně a tak mě tenhle článek samozřejmě taky zaujal. Můj názor je téměř shodný s článkem Libora Kunteho o článek dál, s tím, že já bych to formuloval daleko pregnantněji, ba nestydím se říci sprostě. Podle mě, pokud někdo narve venku kopec kytek na kšeft, tak je to… A ještě… A bylo by ho třeba nejenom exkomunikovat, ale taky nakopat do… i vedle. Když to neumí udělat ze semen, tak ať si to někde koupí, anebo ať to oželí. Fakt mě štvou zprávy, že někomu vybrabčili pár semínek nebo odnůžek, věcí, který je třeba nadělat, aby se nemusely krást. Ale tohle už je na mě moc a v tomto případě těm celníkům fandím, neb toto jsou lidi, proti kterým byl CITES, alespoň to, co v něm má rozum, vymyšlen.

urbanek@obalcomplex.cz 


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

Související články

Zabavení pašovaných kaktusů na letišti v Polsku (1/2006)
Rubrika CITES a ochrana přírody:
O čem se mluví? (8/2003)

 

 

zpět