Leden 2006 ve sbírce u Pavlíčků


Leden je s koncem svého trvání řádně zimní. Sibiřské mrazy sevřely zemi, a já jsem zvědavý, co s těma kytičkama, které zimuju venku, na jaře bude.

Volná kultura – celoroční umístění venku pod střechou

No, dívám se na to jako optimista, ty rostliny jsem na zimu připravil dobře, jsou pořádně vyschlé a svraštělé. Podívejte třeba na tenhle Echinocereus triglochidiatus, na něm je vidět, že si v mrazu přímo lebedí.

Echinocereus triglochidiatus

Trochu problém je ve vytápěných stolových sklenících. 100 m topného kabelu, který je svinutý jako had pod plechovými mísami má jen 2 kW, a má li vytopit oněch 5 m3 prostoru, kde je zespoda, ze stran i z vrchu mínus dvacet, tak to se ve velkých mrazech pořádně zahřeje. 

Ráno 23 ledna je 20 °C pod nulou a teplota uvnitř je s bídou dva stupínky nad nulou. Přes den vysvitne sluníčko – a teplo vystoupí na velmi hezkých 8 °C. 

Na to, že jsou tam hlavně semenáčky, bez rozdílu zda jde o studené echinocereusy nebo teplé melokaktusy, se to zdá málo, ale v minulých letech tomu tak bylo podobně, a nikdy žádné statisticky významnější ztráty nebyly. A to jsou okna skleníku zabaleny do bublinkové a pak ještě do normální folie – však obrázek to dobře ukazuje.

Stolové skleníky

Ve venkovní kultuře ponechávám i sesazené mísy ze semenáčků echinocereusů či Escobaria vivipara, společně s různými Lewisia. Na jaře až zakvetou je jistě pro vás vyfotím, je na co se těšit.

Sesazenka s Echinocereus triglochidiatus var. inermis

Sesazenka s Escobaria vivipara

Sklerokaktusy na mrazuvzdorných podnožích přežívají celoroční venkovní umístění bez problémů. Ty na obrázcích jsou naroubovány na soudečky drobných mrazuvzdorných Opuntia fragilis. Na těch si držejí formu a jak je vidět ze suchého zbytku květu – kvetou i jako droboučké rostliny. Ta na obrázku se jmenuje Sclerocactus schleseri SB 1015 a pochází z Nevadského okresu Lincoln Co. A jistě uznáte, že i vytrněním si zasluhují pozornost.

Sclerocactus schleseri SB 1015

Dalším otužilcem je opět sklerokaktus, tentokrát Sclerocactus parviflorus. I ten si se svým otrněním dokáže vyhrát. Je to určitě návod pro ty, kteří si chtějí pořídit celoroční kaktusovou zahrádku, třeba někde na panelákovém balkonku.

Sclerocactus parviflorus SB 739, Carbon Co, Utah

Jak vidíte, v lednové sbírce toho moc na fotografování není, alespoň co se květů týče. A tak jsem pro vás a pro radost vyfotil kvítek orchideje, která mi vykvetla ve skleníku mezi zimujícími sukulenty.

Za měsíc zase nashledanou, určitě už bude tepleji a tedy veseleji – Pavel Pavlíček


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz  
 
 

(C)

zpět