Kaktusářská zima v Opavě 2006

aneb Eden Projekt (Cornwall, Anglie) II.


Před měsícem jsem se vás pokusil seznámit s botanickou zahradou Eden projekt v jihozápadní Anglii. Jak jsem slíbil, dnes se podíváme jak to vypadá uvnitř bublinových skleníků. Určitě místo dlouhého povídání více vypoví obrázky, ale pár slov snad neuškodí. Celá rozloha skleníků (délka 240 m, šířka 100 m, výška 50 m) je rozdělena na dílčí části odpovídající konkrétním přírodním a klimatickým oblastem.

Té které oblasti samozřejmě odpovídá charakteristické klima, zajištěné – podobně jako v pražské Fata Morganě automatikou (teplota, vlhkost vzduchu, rosení apod.). Takže například v „tropech” jsme se potili dřív než jsme se stihli pořádně zorientovat.

 
LEGENDA:
Introduction to the Humid Tropics H.01
Tropical Islands - Conserving the land H.02
Malaysia H.03
West Africa H.04
Tropical South America H.05
Crops and Cultivation H.06
Cola H.07
Chewing Gum H.08
Rubber H.09
Timber H.10
Cocoa and Chocolate H.11
Palms H.12
Rice H.13
Coffee H.14
Tropical Displays H.15
Sugar H.16
Mangoes H.17
Banana H.18
Tropical Fruits H.19
Bamboo H.20
Pineapples H.21
Pharmaceuticals from the Land H.22
Spices H.23
Cashews H.24
Tropical Dyes H.25

Ale pojďme už k slíbeným obrázkům. Pro lepší představivost jsem své fotky doplnil schématickou mapkou a legendou dílčích klimatických oblastí (tyto jsem stáhl z webových stránek Eden projektu, legendu ponechávám bez překladu, v originále, myslím, že i tak je dostatečně srozumitelná).

Obr. č. 1: Expozici nechybí ani tekoucí voda

Jednotlivé expozice jsou řešeny velmi nápaditě a skutečnou přírodní oblast simulují velmi věrně a dokonale – svahová výsadba, jezírka, vodopády. Mimo jiné například Malajsii spoludotváří stavba místního obydlí s „obyvateli”, kteří v době naší návštěvy zvesela koncertovali, takže atmosféra oblasti byla takřka dokonalá.

Obr. č. 2: Tropy působily skutečně tropicky, potili dřív než jsme se stihli zorientovat

Co trochu zklamalo mé očekávání byla expozice sukulentních rostlin. Pěkně uspořádána, dobře popsána, ale kaktusy – s výjimkou několika opuncií – jsem hledal marně. Nicméně to zklamání nebylo nijak katastrofické, hold svět nejsou jen kaktusy.

Obr. č. 3: Nechyběly samozřejmě květy…

Obr. č. 4: …a plody

Obr. č. 5: Mimo jiných rostlin nemohly chybět ani palmy

Obr. č. 6: Lilie dotvářely atmosféru svojí výraznou vůní

V závěrečné části prohlídkové trasy jsou rostliny doplněny uměleckými výtvory prapodivných tvorů. Někomu to může připadat nepatřičné, mě to nikterak nerušilo. 

Celá prohlídka je velmi pohodlná a příjemná, nestudujete-li dílčí expozice zvlášť detailně, časově je třeba si na prohlídku vyhradit asi 1 hodinu.

Obr. č. 7: Expozice sukulentních rostlin

Obr. č. 8: Mezi sukulenty se vyjímala Aloe ferox

Obr. č. 9: Celkový pohled na část sukulentní expozice


Obr. č. 10: Kaktusy byly zastoupeny (pouze) několika opunciemi

A to je z prohlídky Eden projektu vše. Pro úplnost uvádím, že mimo zmíněných venkovních a vnitřních expozic je botanická zahrada doplněna dokonalým servisem – občerstvení, prodejna odborné literatury, květinářství, vinotéka apod.

Obr. č. 11: V závěrečné části prohlídkové trasy jsou rostliny doplněny uměleckými výtvory prapodivných tvorů

Vstup do botanické zahrady přijde – nepletu-li se – na 12,50 liber, při skupinové slevě o 2 nebo 3 libry méně. Další, podrobnější informace je možné nalézt na webu, např. na stránkách www.edenproject.com. 

Přeji vám hezký únor, mějte se hezky. 


Martin Chalupski

 

 

(C)

zpět