Lobívie z mé sbírky XIII.


Lobivia aurea

Nestává se mi to často - tak dvakrát do roka – že si sednu v nějaké občerstvovně ke sklenici řádně vychlazeného. Ale loni jsem jednou měl za sebou 30 km v kopcích a vedru a tak jsem v zahrádce jedné hradecké hospůdky do sebe začal jedno točené klopit, když se tam zjevil můj kamarád z raného mládí a nadšený balkónový kaktusář Mansfeld, jinak řečený Maňas (přiléhavá přezdívka pro vedoucího oddělení elektro v obchoďáku). 

Řeč se brzy stočila na kaktusy a při třetí dvanáctce (oba nejsme na alkohol moc zvyklí, tak už jsme „ji” měli jako z praku) už jsme proti sobě šermovali pěstmi, jestli je aurea lobívie nebo echinopsis. Maňas, jakožto o dva měsíce starší, o dva měsíce zkušenější a tedy i rozumnější nakonec vstal a prohlásil: „Víš co, ty vole, žádnej echinopsis, žádná lobívie. My tomu budeme prostě říkat Aurea, jinak se pobijeme. Pojď se vyčůrat, já tě zvu.” Starším, zkušenějším (i v Rusku byl o dva dny déle než já) a rozumnějším není radno odporovat, tak jsem šel. A bylo to. Nad mušlí jsme si potvrdili, že máme Aurea shaferi, Aurea dobeana a Aurea gruntovní a funguje nám to bez problémů. Škoda, že veličiny kaktusářské taxonomie neřeší své přejmenovávací problémy shodně u dvanáctky, to by ubylo zbytečných jmen a rekombinací. I když, on by se pak stejně nakonec někde objevil nějaký zakomplexovaný šťourálek s touhou po vyniknutí a zkratce svého jména za názvem kaktusu, takže bychom si vlastně nepomohli.

Pravda je, že většina odborníků řadí tento druh spíše k Echinopsis. Já je vedu u lobívií ze dvou důvodů. První jsem vysvětlil v prvním díle u Lobivia arachnacantha, druhým důvodem je to, že kdybych aureu vedl jako Echinopsis, těžko bych ho zařadil do seriálu o lobíviích. A to by byla škoda, jsou to krásné kytky. Fakt je, že některé variety splňují snad všechny představy o typické Echinopsis, jiné pro změnu o trochu netypické lobívii a jsou i variety, kde jednu rostlinu klidně zařadíte k jednomu rodu a její sestřičku k rodu druhému.

No a po tomto „poučném” úvodu se pojďme podívat, co všechno ve sbírce mám. Začít by se asi mělo typem, tedy Lobivia aurea.

Obr. č. 1 -  Lobivia aurea

Variabilní ve vzhledu, ale většinou solitérní, kulatá, s tvrdými, píchavými trny a zhruba osmicentimetrovými květy je známá dostatečně.

V Rauschově Lobivia 85 je pak jmenováno 10 dalších variet. Mám je všechny a ještě něco navíc. První jmenovanou je var. catamarcensis. Odspodu odnožuje, tělo je spíše cylindrické než kulaté a květy jsou kratší.

Obr. č. 2 -  Lobivia aurea var. catamarcensis WR 136

Robustnější, později vyloženě válcovitá a silněji vytrněná je var. callochrysea. Typickým znakem jsou také velké, až 12 cm dlouhé květy.

Obr. č. 3 -  Lobivia aurea var. callochrysea WR 47

Nejdivočejší trny má asi var. fallax. Dosahují délku až kolem 8 cm, květy jsou stejné jako u typu.

Obr. č. 4 -  Lobivia aurea var. fallax

Obr. č. 5 -  Lobivia aurea var. fallax

Velice zajímavé zahnuté, zprvu černé, později světle šedé trny má drobnější varieta tortuosa.

Obr. č. 6 -  Lobivia aurea var. tortuosa WR 711e

Miniaturou v porovnání s ostatními varietami, kvetoucí už při průměru těla 3 cm, je var. sierragrandensis, vyskytující se někdy též pod nom. nud. var. cordobensis. Vyséval jsem ji jeden rok pod oběma názvy, opravdu jsou stejné. U Rausche měla číslo WR 711b, na snímku je var. cordobensis ze semen od p. Koehrese.

Obr. č. 7 -  Lobivia aurea var. sierragrandensis

Této varietě jsou mimořádně podobné rostliny, které jsem získal výsevem semen Lobivia aurea var. robustior P105. Je to jméno, pokud vím, nikde nepublikované. Kytky vypadají jako značné zvětšeniny var. sierragrandensis a to ve všech částech těla. Rostlina na obrázku má průměr těla bez trnů 9 cm, snadno si odečtete, jak asi jsou dlouhé trny a velké květy.

Obr. č. 8 -  Lobivia aurea var. robustior P105

Úplně jiný charakter má var. shaferi. Shluky drobných sloupečků někdy zdobí dlouhé středové trny. Květy jsou trochu menší a mají jasně lobíviový vzhled. Ve sbírkách jsou vidět tyto kaktusy i pod jinými názvy: Lobivia cylindracea, andalgalensis, cylindrica.

Obr. č. 9 -  Lobivia aureaaurea var. shaferi

Obr. č. 10 -  Lobivia aurea var. shaferi 

Obr. č. 11 -  Lobivia aurea var. shaferi 

Nejvíc rostlin tohoto druhu mám od var. quinesensis. To je snad nejvariabilnější varieta, některé formy se blíží var. leucomalla, jiné se naopak divokostí otrnění neblíží vůbec ničemu. Zajímavé je, že většina mých rostlin obou těchto variet má tmavě červený jícen květní trubky. U jiných variet jsem si toho nikdy nevšiml.

Obr. č. 12 -  Lobivia aurea var. quinesensis

Obr. č. 13 -  Lobivia aurea var. quinesensis

Obr. č. 14 -  Lobivia aurea var. quinesensis

Var. leucomalla je notoricky známá, tak jen jeden snímeček.

Obr. č. 15 -  Lobivia aurea var. leucomalla

Z oficiálních žlutokvětých variet je to vše. Kromě nich mám ještě ze semen vypěstované Lobivia chrysacanthion, což je vlastně forma var. quinesensis, Echinopsis argentiniensis neboli obyčejná aurea s trochu delšími květy a Ritterem zavedenou var. depressicostata FR 18.

Obr. č. 16 -  Lobivia chrysacanthion n. n

Obr. č. 17 -  Lobivia aurea var. depressicostata FR 18

A pak mám jednu moc zajímavou kytičku se žlutozeleným tělem, krátkými černými trny a zvláštními květy. Získal jsem ji před lety od Vlasty Sakaře z Rohoznice na Pardubicku se jmenovkou Lobivia aurea f. nigra (to asi ty černé trny). V té době Vlasta bydlel ještě ve vesnici Syrovátka, pár kilometrů ode mne, takže jsme se viděli každou chvíli. (Upozornění pro hubnutí chtivé tlouštíky a zamindrákované pubescentky: Pobyt v této obci zaručeně nezpůsobuje úbytek kil, ale ani negativní ovlivnění zdravotního stavu, na rozdíl od syrovátkové diety, při které možná někdy zhubnete, ale zaručeně si zhuntujete zdravíčko.)

Obr. č. 18 -  Lobivia aurea f. nigra n. n.

Lobivia aurea jsou vedeny také dvě variety nekvetoucí žlutě. Tou první je var. albiflora. Mám dva semenáčky kvetoucí skutečně skoro bíle, ale popisu moc dokonale neodpovídají. Květy by totiž měly být cca 7 cm velké, kdežto ty moje jsou dlouhé kolem 12 cm při průměru 9 cm. Takže tu fotku a její označení berte s rezervou.

Obr. č. 19 -  Lobivia aurea var. albiflora

U druhé variety rezerva nutná není. To je pravá var. dobeana ze semen WR 527. Dnes prosakují zprávy, že na nalezišti jsou nejen rostliny kvetoucí červeně, ale i s květy oranžovými a žlutými. Mně kvetou všechny červeně a jsem spokojený.

Obr. č. 20 -  Lobivia aurea var. dobeana

Obr. č. 2 1 -  Lobivia aurea var. dobeana
 
Obr. č. 22 -  Lobivia aurea var. dobeana 

Uf, to byla fuška. Za měsíc představím Lobivia lateritia, to snad bude kratší.

 

Související články
Lobivia ferox (11/2003)
Lobívie z mé sbírky I (12/2004)
Lobívie z mé sbírky II (01/2005)
Lobívie z mé sbírky III (02/2005)
Lobívie z mé sbírky IV (03/2005)
Lobívie z mé sbírky V (04/2005)
Lobívie z mé sbírky VI (05/2005)
Lobívie z mé sbírky VII (06/2005)
Lobívie z mé sbírky VIII (07/2005)
Lobívie z mé sbírky IX (09/2005)
Lobívie z mé sbírky X (10/2005)
Lobívie z mé sbírky XI (11/2005)
Lobívie z mé sbírky XII (12/2005)

Jan Čáp, Kratonohy
E-mail: cap.jan@volny.cz
 
 

(C)

zpět