Botanická zahrada Liberec


Botanická zahrada se nachází hned vedle liberecké ZOO a kromě jiných výhod má tu, že je možno parkovat prakticky v bezprostřední blízkosti.

Obecně musím říci, že liberecká botanická zahrada je nádherná. Jednak je umístěna v klidné čtvrti, a její venkovní úprava je skutečně velmi krásná a uklidňující. Její hlavní návštěvní skleník je architektonicky zajímavý, uvnitř dost prostorný a šikovně a originálně řešený. Určitě stojí za prohlídku všechno, kromě jiného je zde ohromné podvodní akvárium, kde je hodně různých druhů ryb až po malého žraloka, ale též živých korálů a jiných mořských živočichů a rostlin. Je zde přírodní vodopád a všude rostliny z příslušného prostředí.

Mě ovšem zajímaly kaktusy, které se nacházejí jednak v samostatné části v přízemí, kde je jedna část pavilonu věnována velkým kaktusům aranžovaným jako v přírodě a zde je na stěně též kvantum tilandsií. Moc pěkný zážitek i atmosféra.

Hlavní expozice kaktusů je však v patře a to na dosti velké ploše. Jsou za sklem, ovšem horní sklo chybí, pak je už jen volná plocha a pak prosklená střecha. Bylo zrovna slunečno, takže jsem byl na zvědav, jak se zde asi rostlinám na té výhni daří. Ale musím říci, že až na malé výjimky se jim zde daří náramně. 

Je patrné, že je zde snaha o co největší druhové zastoupení v jednotlivých rodech, takže někde, např. u mamilárií, jsou zatím evidentně doplněny jen malé rostliny, jinde ovšem jde o rostliny i do velkosti skutečně parádní. Já jsem zde strávil hodně času a byl jsem upřímně nadšen. A doporučit mohou tuto expozici opravdu každému.

Další pak je část “sukulentů”. Je ve střední části celá obesklená, ale hlavně plná nádherných rostlin. A těch rodů a druhů. Tak se to alespoň jevilo mně, jakožto pravověrnému kaktusáři, který sice estetiku “zelí” oceňuje, ale nijak moc tomu nerozumí. Hodinu (či hodiny?), které jsem já strávil u kaktusů, strávila moje manželka zde u sukulentů. Znalci mě třeba opraví, že se mýlím, že to není nic moc, ale pro mě je to hodně velké, hodně rostlin, rostliny krásné, prostředí více než důstojné a klidné …..

S manželkou jsme si řekli, že sem se prostě jednou za rok pojedeme podívat. Je tady krásně, bezvadné kytky, klid, prostor a je to hezký výlet. Další informace o BZ zjistíte na http://www.botanickazahradaliberec.cz.

 

Ještě údaje z internetu:
Otevřeno každý den Po-Ne
8,00-16,00 zimní čas
8,00- 18,00 letní čas
Není povolen vstup psům
Vstupné:
Dospělí 50 Kč
ZTP, ZTPP a lidé přes 70 let 10 Kč
Mladší 18 let a studenti 10 Kč
Děti do 6 let zdarma
 
Kontakt: 
Botanická zahrada Liberec
Purkyňova 1
460 01 Liberec
Telefon 048/525 28 22 (485 252 822)

JUDr. Milan Holeyšovský
Holy.mn@seznam.cz
 

 
 

(C)

zpět