Sněhová nadílka na konec roku 2005


Stačilo jeden a půl dne vytrvalého sněžení před Silvestrem 2005, aby v Ostravě a okolí nastal kalamitní stav. Neprůjezdné cesty zapříčinil především vítr, který vytvářel jazyky a závěje, které byly i po protáhnutí pluhem za 10 minut opět zaváté. Oficiálně hlásí v Ostravě 52 cm napadaného sněhu za 29 hodin, ale sněhové jazyky často přesahovaly metrovou výšku.

Autor před svým skleníkem

Dostat se za kaktusy v zahrádkářské osadě, kde sněhová nadílka dosahovala nad kolena a prošlápnutí ke skleníku bylo dost obtížné. Na zahradě napadlo kolem 70-80 cm prašanu a tato nadílka mi připomenula dětská léta, kde jsme prožívali na blízkých kopcích zimní radovánky. Radoval jsem se i nyní, když jsem se musel proházet do skleníku. Nebylo to však tak strašné, bývalo i hůř. 

Sněhová pokrývka na skleníku má však i dobrou stránku. Při kontrole odběru spálené elektřiny, kterou vytápím skleník, jsem zjistil, že při sněhové izolaci propálím o polovinu méně elektrického proudu než při běžném provozu bez sněhu. Navíc venkovní teploty byly podprůměrné než bývá obvyklé a klesaly hluboko pod bod mrazu. 

Zasněžená skalka

Krásné jsou sněhové čepice na stromcích nebo pohled na zasněženou skalku, kde mám vysázené kromě skalniček i několik zajímavých zimovzdorných kaktusů a sukulentů. Sněhová pokrývka tak chrání kaktusy před většími mrazy. Tak bohatá sněhová nadílka nebývá každý rok a tak nezbývá než se s ní těšit.


Lumír Král
e-mail: lumir.kral@iol.cz   
 

(C)

zpět