Zabavení pašovaných kaktusů
na letišti v Polsku


Piotr Machajski, poslední aktualizace 14-12-2005, 19:30

Celníci zkonfiskovali nedovolený dovoz. V bagážích českých turistů zjistili 800 chráněných rostlin. Pětice Čechů se vracela z pobytu v Argentině. Na varšavské letiště přiletěli letadlem z Mediolanu, kde měli přestup. Nepředložili ke kontrole zavazadla, což vzbudilo podezření celníků. 

Fot. Jerzy Gumowski / AG 

Když Češi chtěli projít zelenou zónou (nic k proclení), dva z nich byli vyzvání ke kontrole zavazadel. V nich pak celníci zjistili okolo 800 kaktusů, které v přírodě rostou zejména na argentinsko-bolívijské hranici (Yavia cryptocarpa – pozn. red.). Rostliny spadají pod Washingtonskou úmluvu, kterou podepsalo i Polsko a jejich převoz je možný jen se speciálním povolením místních vlád.

Zadržení Češi tvrdili, že ochrana se týká jen rostlin vyjmenovaných v příloze CITES 1 konvence – tvrdí Dariusz Bogacz z waršavské celní správy – kdežto pašované rostliny jsou všechny vyjmenované v příloze CITES 2.

Celníci však hodnotí situaci jinak, navíc tvrdí, že hodnota zkonfiskovaných rostlin může čítat tisícovky zlotých. Není bez zajímavosti fakt, že v Česku se nachází největší zdroj pašovaných živočichů a rostlin, dodává Dariusz Bogacz.


Tolik velmi přibližný překlad článku z polské Gazety Wyborcza, přesné znění lze přečíst v originálu na: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3067516.html

Jsou tam dva zajímavé ohlasy. První se ptá: a co bude s těmi zabavenými kaktusy nyní?

Druhý v podstatě odpovídá: No – co s nimi ti celníci udělají? Podle zvyku skončí rostliny svůj život stejně bídně, jako to bylo v ostatních “velkých případech”, a kdy kaktusy nebyly cennější od těch obyčejných někde na parapetech L (((((


A jaký bychom měli přidat ohlas my ostatní? Věříte přátelé, že by mně velice zajímalo, jak se na věc díváte i vy ostatní? Možná, že by bylo docela fajn, když si uděláte chvilku, a napíšete řádek – dva, co si o věci myslíte. Na e-mail mi přišla i tato zpráva z Polska:

Ahoj Pavle,
15. 12.  byli v Polsku na letisti zatkani 5 kaktusari s Ceska. Men neznam, jen jedno - mlady Petr Kupcak - vraceli se s Argentiny pres Mediolan. V 4 kufrach meli jen kaktusy - 800 kusu. Hlavne Yavie. Katusy zostali v Polsku. Co bude s nimi neznam. Celnicy pozvali jedneho kaktusare jako experta, ktery jen rekl - to jsou kaktusy s 2 zakonu CITES. On poznal jen Kupcaka.


Pozn. red.: tento článek dostal s předstihem i pan Kupčák – s plnou možností se vyjádřit.

Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět