I notokaktusy jsou „krásný kytky”

A když kvetou kalhotkově růžově…


Tento obrázek mi poslal náš kamarád z Chrudimi - Mirek Konupka. Chtěl, abych mu pomohl určit, co je to za kaktus. Tak jsem mu odpověděl:

Ahoj krajane!
Máš pravdu. Je to buiningii, ale hybrid. Na konci sedmdesátých let se v rámci opojení z notokaktusů a Brazílie vůbec obchodovalo a kouzlilo s kdečím.  Do sbírek se dostala spousta nového materiálu, i když před tím si všichni mysleli, že Brazílie a okolí už nemá co nabídnout. Mezi tou spoustou novinek byl i Notocactus buiningii, notokaktusy s červeným květem (herteri, zvláště van Vlietovi brzy kvetoucí formy, horstii a jeho odrůdy…).

Notocactus buiningii, hybrid

Každý měl zájem získat tyto novinky co nejdříve a protože materiálu nebylo po ruce vždy dost, tak se sprašovalo tím, co bylo po ruce. V Holandsku to dost masivně dělal pan Theunissen, u nás mám povědomí, že se to dost dařilo mému příteli Zdeňku Spisarovi z Vyškova, který však už není mezi námi. Ve sbírkách se objevil Notocactus buiningii červený květ, který byl pravděpodobně křížencem Notocactus buiningii (máma) x Notocactus herteri (kolemjdoucí táta). Také vznikly červeně kvetoucí Notocactus apricus, kde podle karmínově červeného tónu relativně tmavého květu lze usuzovat o otci ze skupiny Notocactus uebelmannianus. Ta matka mi připadá, že to mohla být Notocactus apricus var. durispinus, která však existuje i pod řadou jiných jmen. Podstatné je, že je to řídce a hrubě vytrněná rostlina, ne, jak jsme zvyklí u aprikusů.

Také se objevil falešný Notocactus pseudoherteri a to jako kříženec Notocactus werdermannianus a Notocactus herteri. Část potomstva kvete žlutě, část tmavě růžově. Rostlina je docela velká (po herteri), hustě trnitá, žlutozelená. Kvete pozdě. Konečně, co si vzpomínám je hybrid Noto. scopa s Noto. herteri a to je docela velká kulovitá rostlina nesoucí znaky obou rodičů. Kvete růžově se žlutým středem a trochu, ale jenom trochu, připomíná květ rutilans. Ani tady ale nesjou květy jednotné, takže je možné najít škálu od žloutkově žluté po sytě růžovou, s nebo bez středu atd., atd.

Taky existoval herteri x scopa s obrácenými rodiči. To je rostlina sloupcovitá s docela hustým jehlovitým, píchavým a zdánlivě hrozivým otrněním. Ty kvetly žlutě, ale spíš žloutkově žlutě. Přiložený Tvůj  obrázek ukazuje velice zdařilou rostlinu a skoro bych věřil, že v jejím rodokmenu se někde v dáli nachází Zdeněk Spisar, protože takové měl a šířil.  Je zajímavé, že některé byly tmavě vytrněné (skoro až černě), jiné se v barvě posunovaly blíž ke sklovité - buiningiovské.

Notocactus mammulosus sp. růžový květ

Na oplátku posílám docela hezkou rostlinu, které říkám Notocactus mammulosus sp. růžový květ, která vznikla podobným záhadným způsobem. Nezapře skopu, ale je to hybrid. Nicméně hezký a myslím si, že proti hybridům nemám nic, pokud se takto prezentují a nevydávají se za echtovní druhy. Mám ještě jiný mammulosus “růžový květ”, který je více sloupkovitý, drsněji vytrněný - asi jako mammulosus - a kvete růžově. V tom případě je otcem možná
Notocactus rutilans Rozhodně tu svoji nevyhazuj a naopak se ji pokoušej namnožit. Jako dekorační kytka určitě nezklame - jako Reineltovy hybridy (Konupkohybrid?).

Ještě bych dodal, že - podle mojeho  názoru jde o křížence mezi Notocactus scopa a nějakým růžově kvetoucím zástupcem dalších druhů Notocactus.  Přiklonil bych se k Notocactus herteri, neboť s tím se hodně experimentovalo v souvislosti s Notocactus scopa. Po sbírkách běhá mnoho forem různých tvarů a vytrnění i mnoha variací na téma květ. V tomto případě dominuje scopa. I ta čnělka je intenzivně karmínová, což na první pohled svědčí o silné dominanci tohoto druhu.  Jemná, kalhotková růžová, barva květu každého hned upozorní na něco neobvyklého ve skleníku.


Sláva Dupal, Chropyně
e-mail: s.dupal@chropyne.fatra.cz 
 

(C)

zpět