Na návštěvě u Šibalů (3)


Krásnou sbírku lobivií si můžeme prohlédnout u Šibalů, v Nasobůrkách u Olomouce. A ještě krásnější ta sbírka může být, pokud lobívie zrovna kvetou. Nic na tom nemění i fakt, že kvetou jen dopoledne, a po 13 hodině se květy pomalu zavírají. A tak jsme si pár těch kytiček vyfotili a s vámi se o tu krásu teď podělíme. Pan Šibal ke každé kytičce napsal krátký komentář. A protože těch obrázků je přece jen dost, budeme je dávkovat po částech

Lobivia ferox var. longispina R 172 (longispina = dlouhotrná). Naleziště La Quiaca, Jujuy, Argentina. Rostlina pochází z výsevu semen od firmy Mesa Garden. Popsána byla v roce 1922 Brottonem a Rosem, v roce 1975 ji W. Rausch řadí jako varietu k L. ferox, to platí dodnes. Jedná se o velmi variabilní rostliny, jak v otrnění, tak v barvě květu. V publikaci Lobivia (1985) W. Rausch ukazuje foto z naleziště, kde kvete od bílé až po červenou. V květináči na obrázku jsou 3 rostliny, jedna kvetla růžově (viz foto), druhá žlutě, třetí ještě nekvetla. Původně Rausch jako synonyma k této varietě uvádí dalších 10 forem, které dnes už většinou zase uznává jako variety k L. ferox.

Lobivia pectinifera R 27 (pectinifera – s trny do hřebínků). Byla sbírána u Quebrada de Humahuaca, Jujuy, Bolívia. Vyséval jsem ji v roce 1994 ze semen od pana Rektoříka. Popsána byla Wessnerem v roce 1940, v roce 1985 ji W. Rausch vede jako synonymum pro L. haematantha v. rebutioides. Od roku 1997 je vedená jako synonymum k L. densispina var. kreuzingeri. Na obrázku je rozdíl v barvě květů, ten větší je už starší (dvoudenní) a ta původní žlutá barva se už „vyšisovala”.

Lobivia pugionacantha v. cornuta JK 386 (JK = Johan Pot) (cornuta = rohatá). Naleziště je u Yunchara, Escayachi, Tarija, Bolivia, 3900 m n. m. Rostliny pocházejí z výsevu od L. Berchta, které jsem vyséval v roce 1972. Taxon původně v roce 1972 popsal W. Rausch, jako L. cornuta, F. Ritter rostlinám ze stejné populace dal jméno L. adpressispina a v roce 1975 ji W. Rausch přiřadil jako varietu cornuta k L. puguionacantha

Mám několik forem těchto rostlin, a to jak s čísly JK, tak i WR 500. Jsou si všechny velmi podobné a všechny kvetou žlutě. Pouze JK 248 od Cleneguillas (Bercht) kvetou červeně a byla prý nedávno popsána jako L. winkleriana. Totéž by měly být rostliny s číslem R 500a od Yunchara, o kterých ale W. Rausch (1997) píše jako o L. lateritia sp. červený květ. Osobně mám za to, že to L. lateritia není a ty, které jsou označeny jako JK 248 pak určitě ne. R 500a mám zatím velmi malé, jsou vysety ze semen o Kohrese už jako L. winkleriana. L. lateritia se už i v tomto věku (3 roky) dá bezpečně rozpoznat, a podle všeho to L. lateritia nebude, i když budou trochu jiné, než JK 248.

Lobivia sanguiniflora R 514 (sanguiniflora = s krvavě červenými květy). Nachází se mezi Nazareno a Sta. Victoria, Salta, Argentina, 2500-2700 m n. m. Rostliny pocházejí z výsevu semen od holandského pěstitele Ludwiga Berchta, z r. 1994. Druh byl popsán Backebergem v r. 1935, jméno se od té doby nezměnilo. Mám také rostliny bez sběrového čísla, ty jsou mnohem víc vytrněné, ale zase nemají tak nádherně červené květy. Jsou s trny černými i žlutými, kratšími i dlouhými, s háčky i bez nich. Od firmy Kohres mám trochu jiné rostliny se stejným sběrovým číslem, ale všechny mají krátké trníky s háčky. Podle popisu by měly mít středové trny 0-2, až 2,5 cm dlouhé, přičemž jeden může být dlouhý až 8 cm. Tak babo raď.

Lobivia tiegeliana var. dimorphypetala RH 253 (Ralph Hilmann, Švýcarsko) – (dimorphypetala = s dvojtvarými květními plátky). Naleziště – Rio Cajas, Taria, Bolivia. Rostliny pocházejí z výsevu z roku 2001. Zdroj – Ludwig Bercht. Varietu popsal Ritter v roce 1980, v roce 1985 ji W. Rausch řadí jako synonymum k L. tiegeliana ale od r. 1997 ji už uznává jako dobrou varietu.

Lobivia tiegeliana var. distefanoiana KK 529 (popsána na počest profesora Distefana). Nalézá se u Jucanas, dpt. Tarija, Bolívia. Byla popsána Cullmanem v roce 1961, Rausch (1985) ji hodnotí jen jako synonymum k L. tiegeliana. Následně v roce 1997 Rausch provedl řadu rekombinací a tak tedy vznikl trochu chaos. Svou původní var. pusila (typ R 90) nyní vede jako var. distefanoiana a původní (neuznávanou) var. distefanoiana vede jako var. castanea – typ R 499. Jako var. pusilla nyní uznává pouze rostliny – typ R 834…, no prostě chaos.

Acanthocalycium ferrarii – dostalo jméno na počest Omara Ferrariho, Argentince, průvodce Waltera Rausche. Naleziště má severně od Sta. Maria, Tucuman, Argentina, ve výšce 3500 m n. m. Semena od firmy Mesa Garden jsem vyséval v roce 1994. W. Rausch (1985) ji vede jako Lobivia thionantha var. ferrari, a sbíral ji pod číslem R 572.

Konec seriálu


František Šibal 
Nasobůrky 106
783 21 Chudobín

Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět