Kaktusářská zima v Opavě 2006

aneb Eden Projekt (Cornwall, Anglie)


Po několik měsíců jsme se na těchto stránkách setkávali při prohlídkách ( většinou ) mých kaktusů. Zimní měsíce bohužel nic zajímavého nepřinášejí, proto se místo zimních skleníků v Opavě podíváme do letní Anglie. Ale více už v dalších řádcích.

V minulosti se na stránkách Internetových novin Chrudimského kaktusáře objevila reportáž ze skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze – Tróji. O letošních prázdninách se mi poštěstilo navštívit podobný projekt – ovšem v nepoměrně větším rozsahu – v anglickém hrabství Cornwall. S tímto velmi zajímavým projektem – bohužel pro nás středoevropany ne lehce dostupném – bych vás v tomto a příštím čísle I.N. rád seznámil, a to přestože se nejedná o typicky kaktusářské téma. Ale kaktusář je svoji povahou tvor vnímavý a poznání chtivý – aspoň většinou – takže si snad tyto příspěvky rádi přečtete.

Eden Projekt se nachází v jihozápadní Anglii – jak již bylo uvedeno – v hrabství Cornwall, severovýchodně od města St. Austell, poblíže stejnojmenné zátoky. Východně od Eden Projekt leží městečko St. Blazey.

Vznik projektu byl veden ideou propojení člověka s přírodou, s tím, abychom v nás obepínající přírodě dokázali nalézt a poznat sami sebe. U zrodu tohoto přírodního monumentu stála – ve spolupráci s asi 200 sponzory – charitativní organizace Eden Trust, která následně zisk z provozu Eden Projektu věnuje k charitativním účelům.

Eden Projekt byl otevřen v roce 2000. Jen v prvním roce přinesla existence Projektu místní ekonomice příliv cca 150,000.000 liber. Vlastní projekt je velmi vhodně situován, není umístěn v rovině, nýbrž v určité kotlině, takže už při příchodu od pokladen máme celou rozlohu botanické zahrady jako na dlani.

Obr. č. 1: Už při příchodu od pokladen máme celou rozlohu botanické zahrady jako na dlani

Na první pohled upoutají skleníky – dva „čtyřbublinové” objekty – jakoby poskládané z mnoha šestiúhelníků. Při prvním pohledu na tyto moderní stavby nás napadá něco o jiných světech, chvíli uvažujeme, zda-li jsme to neviděli v některém scifi filmu. Naštěstí všudypřítomná zeleň kolem nás vrátí zpět do reality, jsme zpátky na zemi.

Obr. č. 2: Při prvním pohledu na tyto moderní stavby nás napadá něco o jiných světech

Kolem těchto obřích skleníků ( berte to jako pracovní název, sklo myslím neviděly ) se rozkládají jednotlivé venkovní expozice, představující výseky rozličných botanických kmenů, čeledí, druhů a kultivarů. To odpoledne, kdy jsme Eden Projekt navštívili se ve sklenících odehrávalo vystoupení bubeníků, takže převažující část návštěvy se odehrávala na pozadí nekonečných rytmických úderů. No, nezajímavé to rozhodně nebylo.

Obr. č. 3: Kolem obřích skleníků se rozkládají venkovní expozice

Při prohlídce si nemůžete nevšimnout skutečnosti, že u všech rostlin jsou jmenovky, takže nemusíte složitě pátrat, co to vlastně vidíte. Bohužel toto není u nás vždy pravidlem. Spektrum představovaných rostlin zahrnuje “obyčejné” i u nás běžné letničky, dále pak trvalky, vzácné keře, palmy. Více snad řeknou fotografie.

Obr. č. 4: Hrachor (Lathyrus) v mnoha barevných formách
Obr. č. 5: Záhony s kvetoucími Kalokvěty (Agapanthus) nebraly konce
Obr. č. 6: V terasovitém terénu se daří i hortenziím (Hydrangea hortensis)

To je pro tento měsíc vše. Příští měsíc se vrátíme do Eden Projektu, kde si projdeme vnitřní prostředí skleníků. Mějte se moc hezky, v únorovém čísle nashledanou.

 


Martin Chalupski

 

 

(C)

zpět