Na návštěvě u Šibalů (2)


Krásnou sbírku lobivií si můžeme prohlédnout u Šibalů, v Nasobůrkách u Olomouce. A ještě krásnější ta sbírka může být, pokud lobívie zrovna kvetou. Nic na tom nemění i fakt, že kvetou jen dopoledne, a po 13 hodině se květy pomalu zavírají. A tak jsme si pár těch kytiček vyfotili a s vámi se o tu krásu teď podělíme. Pan Šibal ke každé kytičce napsal krátký komentář. A protože těch obrázků je přece jen dost, budeme je dávkovat po částech.

Lobivia haematantha var. elongata P 183, (elongata – prodloužená, podlouhlá). Naleziště: Cachi, Salta, Argentina. Rostlina pochází z výsevu semen od firmy Piltz, semena byla sbírána u Rio Caichacui, Salta, 2100 m n.m. Tyto kvetou zásadně žlutě. Mám ještě rostliny stejného jména s polním číslem P 236, ty kvetou žlutě až červeně, rostliny s označením MN 19 kvetou žlutě, DJF 429 žlutooranžově, LF 66 kvetou žlutě a bíle a R 25 – žlutě. Původní popis dal rostlině jméno L. elongata (1956), v roce 1975 ji W. Rausch zařadil jako varietu k L. haematantha. V roce 1997 je pak W. Rausch přejmenoval na var. aureiflora. O jiných barvách květů tohoto taxonu zřejmě vůbec nic neví. Poslední řazení, které nepoužívám, je tedy L. haematantha var. aureiflora.

 

Lobivia haematantha ZJ – Zlatko Janeba tuhle rostlinu studoval na lokalitě Piedra del Molino. Pochází ze semen od L. Fischera z Hořic. Z tohoto naleziště má Zlatko dvě sběrovky, kvetou stejně, rozdíl je ale v mohutnosti těl. Dle mého názoru se jedná o stanovištní formy. Ty větší se blíží k typové formě, ty menší připomínají var. kuenrichii. Variabilita těchto rostlin je však tak velká, že bych je raději držel podle nalezišť, než podle jmen, která se navíc často mění… Pěstuji ještě rostliny za semen označených číslem ZJ 229 od Adentro, ty jakoby vypadly z oka typovým rostlinám dle W. Rausche s označením R 165.

Lobivia haematantha var. viridis ZJ (viridis znamená zelená). Naleziště: Cafayete, Salta, Argentina. Semena od L. Fischera jsem vysel v roce 2002. Popis byl publikován W. Rauschem v roce 1985, jméno do dnešní doby nezaznamenalo změny. Mám také rostliny stejného jména, s označením R 709a od Abra Blanca Cafayete; (distribuce Bercht). Jsou prakticky totožné s tou na obrázku, ty ZJ jsou pouze zelenější, to ale může být i jinými vlivy.

Lobivia chrysantha LF 59, (chrysantha = zlatá), její naleziště je u Encrucijada, Salta, Argentina, ve výškách kolem 3400 m n.m. Jako Echinopsis chrysantha byla pojmenována v r. 1931 Werdermannem. Do rodu Lobivia byla přeřazena Backebergem v roce 1935. W. Rausch ji vede pod svým studijním číslem R 5. Jedná se o velni variabilní okruh, sám Rausch říká, že na lokalitě nenašel dvě shodné rostliny. U druhu pak uznává jednu varietu – var. hypocyrta, která se liší mohutnějšími hrbolatými žebry, prohnutým středovým trnem a větším, oranžovým květem. Rozhodující je taky údaj o nadmořské výšce, var. hypocyrta roste až o tisíc metrů výše než typ. Lobivia chrysantha var. hypocyrta mám ve dvou exemplářích (WR 161), zatím kvetla jen jedna a květ byl oranžový. Další rostliny této variety mám ze semen od De Herda, ty ale kvetou spíše žlutě, stejně jako typ.

Lobivia kuehnrichii Lau 459 byla na počet pana Keehnricha popsána v roce 1931, W. Rausch ji v roce 1985 kombinoval jako varietu k L. haematantha. Semena jsem vysel v roce 1993 ze semen od firmy Mesa Garden. Pěstuji ještě i jiné rostliny, které pocházejí od pana Hladkého, ty mají trochu delší trny, ale to může být ovlivněno stářím. Na rozdíl od rostlin s číslem R 238a se jedná o rostliny s jiným, jakoby „řidším” květem, také květní trubka je delší. Ty Lau 459 jsou sbírané u Portero, W. Rausch je sbíral v oblasti u Cachi, Salta. Rostliny označené L 459 kvetou červeně, druhý den (pokud vydrží) jsou do oranžova vybledlé. R 238a kvetou všemi barvami, od žluté, přes oranžovou až po červenou.

Lobivia backebergii var. larae KK 696, roste u Rio Lara (odtud jméno). Rostlina na obrázku pochází od La Viňa u Rio Caine, ve výšce 2500 m n.m. Byla vyseta v roce 1997, ze semen od firmy Mesa Garden. První popis byl publikován v roce 1964 jako L. larae, W. Rausch ji v roce 1985 kombinoval jako L. backebergii var. larae, ale už v roce 1997 ji znovu uznává jako samostatný druh. Ve sbírce mám ještě další dvě rostliny, označené jako R 264, které rostou mezi Tarata a Rio Caine, v Cochabamba, Bolivia. Jedny jsou od Kohrese a kvetou stejně jako rostliny na obrázku, druhé mám od Markuse, ty ale kvetou bíle až růžově a jsou i jinak otrněné, myslím, že by mohlo jít o kulturní hybrid s L. longispina.

Lobivia lateritia R 490 (lateritia = cihlově červený, rumělkový květ), sběrovka pochází od Camataqui, Villa Abecia – Carreras, Chuquisaca, Bolivia. Semena od firmy Kohres byla vyseta v roce 1983. Cárdenas ji původně popsal jako L. camataquiensis, W. Rausch v roce 1985 ji řadí jen jako pouhé synonymum pod L. lateritia. Od roku 1997 tuto už ale uznává jako varietu k L. lateritia, tedy L. lateritia var. camataquiensis, kam ji také kombinoval v roce 1992 Jaroslav Ullmann. Dle popisu má kvést citrónově žlutě, ale všechny moje rostliny z výsevu kvetou jasně žlutě. Co tedy prodával Kohres? Traduje se, že v tu dobu Kohres prodával „echtovní” semena přímo od Rausche, že by šlo tedy o záměnu? I když je nutno dodat, že L. lateritia umí v barvě květu hodně překvapit. Např. sběry V. Šedy aj. Odehnala kvetou ve sbírkách i téměř bíle, přičemž semena pocházejí z rostlin na lokalitě, kde kvetou žlutě i červeně.
I sám W. Rausch uvádí, že na nalezišti se vyskytují spousty forem s různým tvarem těl i různou barvou květů od žluté až po růžovou. Dle F. Rittera je Lobivia lateritia v. camataquiensis totožná s jeho nálezem FR 82d – tedy původně L. cintiensis v. grandis, ale později jen regionální forma typu.


Konec druhé části
 


František Šibal 
Nasobůrky 106
783 21 Chudobín

Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět