Mistrovské dílo hniloby
Každý kaktusář ví, že se vyplatí v zimě své miláčky občas prohlédnout, jestli na nich nebují nějaký škůdce nebo choroba. Obzvlášť to platí pro ty, kteří kaktusy stěhují do různých sklepních prostorů. Ti, kteří to poctivě dělají, bývají na jaře spokojení. Lajdáci si pak obvykle prodlužují při jarním stěhování cestu do skleníku zacházkou k popelnici nebo na kompost, nadávají si a slibují, že příští zimu už určitě… Navíc tu mimořádně kvalitně funguje zákon, který je ostatně možno považovat za součást jediných zákonů natolik vymakaných, že fungují dokonale, vždy, všude a bez ohledu na lidské výklady a snažení – to jsou ty Murphyho. Tedy má-li vám nějaký kaktus odejít, bude to ten, na kterém vám nejvíc záleží. Protože patřím k oněm zimním lajdákům, snažil jsem se tento zákon svého času oblafnout tím, že jsem si během vegetace vyčlenil pár obyčejných a i trochu poškozených kaktusů, jejichž ztráta by mi až tak nevadila a choval se k nim jako k mým nejoblíbenějším. Když jsem na podzim slintal nad nádherou nových trnů u mých oblíbenců, pouštěl jsem u těch mrzáčků schválně slinu ještě větší, přesvědčoval jsem je, že pokud chcípnou, nepřežiju to ani já a co myslíte. Vydržely mi ty schoury tehdy všechny, ale odešla mi nejhezčí Lobivia wrightiana a nádherná Mamillaria dixanthocentron. Ten zákon zkrátka funguje.

Ale k obrázku. Poslední zima mi přála. Ztráty minimální, popelnice zela prázdnotou a když už jsem našel mrtvolku, nijak mě netížila. Jednou z nich byla i koryfanta na snímku. Koryfantám vůbec nerozumím, přiznám se, že mě nijak neberou a přestože jsem u této měl jmenovku, bylo na ní napsáno mnohoznačné Coryphantha sp. Co z ní ale dokázala udělat Paní Smrt, mě dostalo, takže nejenže se neocitla v popelnici, ale honem jsem ji vyfotil a pak ji hýčkal ve sklepě dál, aby vydržela do června do výstavy kaktusů v Hradci Králové. Na té totiž máme vždy stůl, kde lidem ukazujeme pěstitelské chyby, respektive jejich následky a tento následek za vystavení určitě stál. Občas jsem měl dojem, že byl obdivovanější a fotografovanější než kaktusy obalené květy. Kdysi byl v časopise otištěn snímek tuším že nějaké mamilárie, kterou zevnitř vyžrali slimáci a zůstala jen šlupička a trny. Tady to dokázala hniloba s dokonalostí sobě vlastní, nechala jen ty trny.

Teď se chystám stěhovat svoji sbírku opět domů do sklepa a samozřejmě si slibuju, že letos ji určitě aspoň jednou za dva týdny prohlédnu, bedýnky přerovnám a tak dále. Houby, stejně vím, jak to dopadne. Přes zimu se mé životní projevy snižují na minimum zrovna tak, jako u kaktusů a probouzím se až s jarem. A tak mi nezbývá, než si přát to, co přeju i vám. Ať je nám kaktusářům zima přívětivá, ať se kaktusy pěkně vyspinkají (a my s nimi), ať nám nehnijí a když už budou hnít, tak jen málo a když už málo, tak jen ty, u nichž nám to nebude až tak vadit a když už nám to vadit bude, tak ať se s tím snadno vyrovnáme. Jo a hlavně ať jsme zdraví, zejména na duchu.
Jan Čáp, Kratonohy
E-mail: cap.jan@volny.cz