Můj boj s červci

Dne 24.4.2003 jsem opět provedl preventivní terapii kaktusů spojenou se startem vegetačního období mé sbírky. Technika je jednoduchá. Napustím vanu plnou horké vody, upravím teplotu na 52 °C a ponořím kaktusy i se substrátem do vany na 20 minut.

Ponoření provedu pomalu, aby unikající vzduch nevyházel pěstební substrát z květináčků, vyzvednu nechám okapat a opět ponořím. Takto to provedu asi dvakrát, aby se prohřál i substrát v květináči.Kaktusy jsou po zimě dehydratované a obsahují ve stonku vzduchové mezery, které způsobují, že rostliny se mohou uvolnit ze substrátu a plavat. Rovněž čerstvě zasazené rostliny ještě neprokořenily substrát a mohou se uvolnit, proto je lepší rostliny přikrýt pletivem a zatížit proti vyplavání. Mezitím je nutno vyčistit plochu, na které rostliny pěstuji. Misky nebo vanu je nutno důkladně omýt a dezinfikovat horkou vodou nebo prostě natřít barvou. Při ošetřování větších sbírek je nutno zajistit, aby se nám škůdci nedostali z neošetřené části na ošetřenou. Je možno použít nějaký postřik proti lezoucímu hmyzu na okraj ošetřené zóny nebo misky. V tomto případě sice používám chemii, ale ne na rostliny.

Moje zkušenosti ( Zkušenost je jiný název pro chyby, kterých jsme se již dopustili.)

Snažil jsem se za každou cenu dodržet teplotu, a proto jsem dopouštěl horkou vodu přes přímotop. Rostliny, které se uvolnily ze substrátu jsem spálil v tenkém proužku cca 3 mm.

V roce 2001 jsem si přinesl pár rostlin z výstavy kaktusů. Ty jsem vložil do vědra, dovnitř strčil sprchu a vědrem s vodou zatížil. A pustil jsem horkou vodou. Voda v trubkách byla vystydlá, a tak jsem usoudil, že je třeba ji odpustit. Mezitím jsem vyřídil jeden telefonát, postavil na kávu a vrátil se do koupelny. Byl krásný víkendový den, dům byl pustý a voda v bojleru se přehřála. Výsledek je na fotce. Rostliny již pomalu odrůstají.

Svoje zkušenosti proto shrnuji do zásad:

1.   Předem zkontroluj teplotu lázně po důkladném promíchání.
2.   Nesnaž se během koupele zvýšit teplotu lázně.
3.   Lázeň, ve které udržím ruku, rostliny nepoškodí.
4.   Nesnaž se koupat oslabené rostliny po chemickém zákroku.
5.   Poškozené tkáně od červců po koupeli rychle zaschnou. Biologické procesy se teplotou jen urychlí. Nelze očekávat zázraky (Popelnice se pravidelně odvážejí.)
6.   Chemii je možné aplikovat po koupeli. Postřik nebo zálivku pro jistotu, ale jen u dobře napitých rostlin.

 

Vaše otázky, které jsem si položil sám:

1. Otázka: Hodí se tato agrotechnika pro malé sbírky?

Odpověď: Ano, je zejména vhodná pro okýnkáře, kde není možné použít chemii.

2. Otázka: Hodí se tato technologie pro velké sbírky?

Odpověď: Ano, je třeba nějakého velkého bazénu s nepřímým ohřevem pomocí topení nebo využít sluneční kolektor pro přípravu teplé vody. Technika ošetření včetně zařízení byla popsaná v časopise Kaktusy ročník 1973, číslo 3, strana 67, kde je i dokumentační foto při ošetření sbírky velkých rostlin proti háďátkům v berlínské pěstírně. Cituji z článku: „Družstvo má také dosti rozsáhlou sbírku větších rostlin. Ty však nebyly zasazeny, protože byly napadeny háďátky. Nematody zde ničí koupelí ve vodě 52°C teplé. Kaktusy prý to dobře snášejí, dokonce rychle vytvářejí nové kořeny, zatímco škůdci po dvacetiminutové lázni jsou zcela zlikvidováni.“

3. Otázka: Jak ale ošetřit stálé expozice velkých kaktusů?

Odpověď: Pro tuto techniku je nutno pamatovat při projektování expozice. Pěstební plochu je třeba rozdělit na samostatné bazény ,které je možné zaplavit samostatně. Stonky je možné ošetřit osprchováním. Takto jsem například ošetřoval citrus, který jsem nechtěl přesazovat a substrát vysypat do vany. Nejprve jsem osprchoval listy a kmen teplou vodou a potom jsem jej nechal stát ve vaně plné teplé vody. Zvolil jsem teplotu 45 °C a rostlina je v pořádku. Život, který se projevoval při každém zalití na povrchu hlíny, již není. Rovněž je možné redukovat výskyt červců, pokud by se důsledně pro zálivku používala voda o teplotě 52 °C.

4.Otázka: Je možné utopit červce ve studené vodě?

Odpověď: Ano, je nutno prodloužit expozici. Kaktusáři často používají techniku zálivky, kterou nazývají rozbahnění. Kaktusy se zalijí takovým množstvím vody až je substrát lesklý, plný vody až ke kořenovému krčku. Kaktusy se nechají přes noc a ráno se přebytečná voda odvede. Tímto způsobem je možné kořenovku silně redukovat.

5.Otázka: Můžete nějak ukázat, že nekecáte?

Odpověď:Na obrázku je několik rostlin Astrophytum capricorne, kde se mi nedařila chemická ochrana Výskyt kořenovky se sice zmenšil, ale na jaře to byla opět hrůza. Zálivka metationem způsobila rovněž ztrátu vloček. Teprve opakované koupání vedlo k ozdravení rostlin.

Až rostliny dostatečně odrostou, řezem odstraním poškozené tkáně a rostliny nechám zakořenit.

 

Vaše otázka nebo názor