Zpráva o zatčení Čechů v Mexiku

Opět došlo k politováníhodné události, skupina českých kaktusářů byla u Mier y Noriega ve státě Nuevo León zatčena policií za přestupek a od 1. dubna 2002 údajně už i za trestný čin, kopání kaktusů na lokalitách. Existují dvě verze, jak k tomu došlo. Jedna verze tvrdí, že kaktusáři vůbec žádné rostliny nekopali, policie jim rostliny do auta podstrčili a pak je vyfotografovali a osádku eskortovali do vazební cely. Druhá, tedy policejní verze tvrdí, že skupina kaktusářů byla policií na cestě sledována a posléze po návratu z terénu kontrolována, společně s prohlídkou vozu, kde bylo nalezeno 75 kaktusů včetně několika rostlin druhů CITES I (Ariocarpus kotschoubeyanus). Při prohlídce auta údajně došlo také ke ztrátě celé peněžní hotovosti, ve výši cca 70 000 Kč.

Pravdivost žádné ze dvou verzí nemohla být pro tuto zprávu ověřena. Faktem však zůstává, že po dvou dnech vazby byla skupině vyměřena pokuta 10 000 amerických dolarů, osoby byly po zaplacení (penězi, které byly narychlo odeslány z Čech) vyhoštěny, označeny za nežádoucí a všem bylo dáno 48 hodin na opuštění federace.

Myslím, že k celé věci není třeba komentáře. 75 kaktousků, rozděleno na 4 díly zase není tak mnoho. Zajistit pro svou sbírku pár botanických vzorků, to je pro kaktusáře hodně lákavé. Ovšem riziko s tím spojené je nesmírně vysoké. A to už několik let, zejména z následujících důvodů:

1) Obyvatelé rizikových míst jsou instruováni o tom, že mají policii informovat o podezřelých cizincích, kteří se potulují po kopcích. Dnes už řada z nich má mobilní telefony, takže přenos informací probíhá relativně velmi rychle.

2) Kontroly na mexických cestách jsou stále poměrně četné. I když policisté a vojáci pátrají hlavně po drogách a zbraních, mají instrukce, jak se chovat, když naleznou rostliny. Okamžitě volají specialisty z PROFEPA, kteří tvoří speciální skupinu pro boj proti „sběratelům” rostlin a zvířat.

3) Kontroly na odletu jsou stále důkladnější. Letos se nám vlastně poprvé stalo, že byla důkladně kontrolována zavazadla ještě před předáním letecké společnosti k odbavení. I tady hledají zejména drogy nebo výbušniny, ale i tady jsou instruováni co dělat při nalezení jiného „kontrabandu”.

4) Nakonec zbývá i letiště příletu, kde už bylo dost kaktusů zachyceno a kde také následovaly velmi (až neúměrně) vysoké tresty. A to nejen v Česku.

A co na závěr? Na závěr jednu fotografii. Fotografii, která dokumentuje beztrestné kopání metráků kaktusů včetně těch nejvzácnějších, a jejich beztrestné nabízení na jedné z nejrušnějších křižovatek v Mexiku, u Entronque Huizache.

Tady je jistě nejméně desítka podobných stolů, prohýbajících se pod tíhou stovek nádherných exemplářů. A to vše pod dohledem dalších desítek poldů, projíždějících okolo jistě několikrát denně. A aby to nebyly jen kaktusy, nabízejí se tu i ptáci, hadí kůže, chřestýší chřestítka, sovičky i orli. Něco prostě hlava nebere.


Pavel Pavlíček
 
 Související články
Mexická policie (2002/5)
Pekelné Mexiko (2002/1)
Rubrika MEXIKO