Květen 2002 ve sbírce u Pavlíčků

Myslím, že květnovými obrázky bychom asi snadno zahltili server. Kvete totiž snad úplně všechno, a echinocereusy zejména. Takže vybírejme jen z toho nejlepšího – a začínáme skvostem nad skvosty, neboť Echinocereus delaetii je opravdový krasavec i v době, kdy nekvete.

Echinocereus delaetii

Svými bělostnými vlasy připomíná semenáčky Cephalocereus senilis, a když zakvete, pak fialová barva květů nádherně s bílými vlasy kontrastuje. Měl jsem tu vzácnou příležitost asi před 4 lety E. delaetii pozorovat v přírodě, v pohoří Sierra de la Paila. Roste tu v řídkém porostu nízkých borovic, v bohatých, hlubokých půdách, odhadem něco pod 2000 m n. m., kde tvoří asi čtvrt metru vysoké trsy několika bělostných stonků.

Letos na jaře jsem se za ním znovu vypravil. Prašná cesta do nitra pohoří Sierra de la Paila se po několika kilometrech od asfaltky začíná zvedat k prvním kopcům, které jsou hustě porostlé zajímavou formou Ariocarpus retusus a ještě zajímavějšími Thelocactus rinconensis – asi ssp. freudenbergii (viz seriál – zpráva o mexickém putování, který je pro noviny připravován). Pak se cesta začíná kroutit ve stoupání mezi kopci, a najednou – železná brána na pořádný zámek. Cesta je uzavřena, vstup do soukromého ranče je bez povolení zakázán. Zůstali jsme stát asi 15-20 km před cílem, zklamáni, že kytku neuvidíme, ale s nadějí, že lokalita je chráněná i před jinými vlivy. Pokud už ovšem nejsou ty kytičky někde v Japonsku, nebo pokud na místě lokality už místo borovic neroste řídký porost mizerné kukuřice.

Echinocereus rayonensis

Do blízkého příbuzenstva E. delaeti (skupina Longisetii) patří tento E. rayonensis. Abych řekl pravdu, mám ve sbírce i další kytky z tohoto okruhu, E. longisetus a E. nivosus, ale nějak se mi nedaří je od sebe bezpečně rozlišit.

Echinocereus longisetus

To nakonec můžete posoudit sami, při pohledu na skoro stejný E. longisetus. Ovšem parádu ve sbírce nadělají i bez květů, ať je to ten, nebo ten. Kvetou však až jako starší rostliny, těm mým to trvalo déle, než 10 roků po výsevu. Snad proto se kaktusy z tohoto okruhu v nabídkách semen či rostlin nevyskytují moc běžně.

Echinocereus reichenbachi f. albispinus, Busek

Na počest novomexického znalce, pana Morricala, byl popsán další zajímavý echinocereus, E. morricalii. Ten zaujme zejména tím, že tvoří poléhavé trsy sytě zelených a naprosto beztrnných stonků. Je proto dobré ho pěstovat v plochých mísách, ve výživném hlinitopísčitém substrátu, kde má jednak dost živin, jednak i dost místa pro nadzemní část dlouhých poléhavých stonků, jednak i pro rozprostření podzemní části – široce rozprostřených kořenů. Nechci se moc opakovat, ale nedá mi to – když zakvetou a na trsu se objeví polštář fialových velikých květů, pak je na človíčku, aby na chvíli zkoprněl. Začátkem května sice kvetl málo, ale koncem května mělo mých 5 rostlin desítky květů. Jestli všechny blizny přijaly dobře pyl, pak bude dost semen i na to, abych je v distribuční akci semen mohl přibalovat jako dárek.

Echinocereus dasyacanthus

A jestli máte dojem, že té fialové barvy v květech echinocereusů už bylo příliš, pak trochu změny – a máme tu hezky žlutou! To E. dasyacanthus takhle kvete. U něho se objevují i květy bílé, oranžové, nahnědlé a také červené. Záleží na tom, na kterém kopečku v rozsáhlém areálu roste. Vyskytuje se totiž jak na severu Mexika, tak i v Texasu a Novém Mexiku v USA.

Echinocereus stramineus

Úplně největší květy mohli návštěvníci sbírky obdivovat u E. stramineus. Ten rozkvetl květem skoro 15 cm širokým. Viděl jsem je kvést i v přírodě, metrové polštáře stonků se stovkami květů, ale tak velký květ jsem kupodivu viděl až ve sbírce. V českých sbírkách je rozšířený i pod jménem E. dubius, díky množství semen, která takto označená byla před 15 až 20 lety v ČSSR distribuována. E. dubius (E. enneacanthus var. dubius) je ale jen řidčeji otrněný příbuzný.

Thelocactus conothelos CH 477

Také mi konečně poprvé rozkvetl zajímavý telokaktus, na který jsem byl už dlouho zvědavý. A hned překvapil, neboť ukázal květ jemně světlounký, lehce narůžovělý – vůbec barvou nepřipomínající klasický Thelocactus conothelos. Ten – jak víme, kvete sytě a spíše temně fialovým květem. U této kytičky je jmenovka, která naznačuje, že semínka našel Jarda Chvastek, a to koncem dubna v roce 1995, u La Soledad v mexickém státu San Luis Potosí, a nález označil studijním číslem CH 477. Zatím vykvetla jediná rostlina, bude potřeba čekat, jak se vybarví další květy, u dalších rostlin se stejnou jmenovkou.

Thelocactus conothelos var. aurantiacus

V květnu rozkvétají další telokaktusy, takhle například kvete další z rodiny Th. conothelos, a to varieta aurantiacus. Jak samo jméno variety napovídá, květ má být barvy zlaté, což v tomto případě zcela určitě splňuje. Rozkvétají už jako mladé kytičky, asi 4 – 5 let po výsevu, takže jsou ve sbírkách hodně oblíbené.

Thelocactus leucacanthus var. schmollii

Zajímavý je také Th. leucacanthus. Uvnitř tohoto druhu existuje pár zajímavých forem, které sice autoři většinou chápou jako synonyma, ale ve sbírkách jsou dobře odlišitelné. Tahle forma by měla představovat varietu schmollii, roste trsovitě, nízce sloupkovitě a ochotně kvete sytě fialovým květem.

Rebutia diersiana

Abychom nezůstali jen u toho Mexika, na jaře kvetou samozřejmě i kaktusy z Jižní Ameriky. Ty v mé sbírce jsou k vidění jen sporadicky, ale potěšme se pohledem na Rebutia (Mediolobivia) diersiana, která takhle zlatavými květy vykvetla hned na prvního máje.

Sulcorebutia gerosenilis

A co Sulcorebutia gerosenilis (hertusii)? Také ona se pyšní vlasovitými trny (podobně jako třeba E. delaetii), také ona kvete na jaře jako o závod. Oba druhy se daří pěstovat ve volné kultuře, jen s případným přikrytím proti přemokření při déletrvajících deštích. Pak rostou nízce, kompaktně, bohatě kvetou i plodí. Jsou to totiž vysokohorské rostliny, a naše horké, stíněné skleníky snášejí jen s velkými výhradami, rostou do sloupků a kvetou rozhodně méně.

Za měsíc zase nashledanou –  Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630