Bláznivý výlet za Mammilalria humboldtii

Už ráno měl Vojta řečený Myšák takový zvláštní lesk v očích. Nic neříkal. Jeho dlouhé tělo pevně vězelo v modrém, rosou pokrytém spacáku. Také Miloš vypadal dost divně. Ačkoliv to není jeho zvykem, kouřil jednu cigaretu za druhou. Jen tu a tam něco zamručel. My ostatní jsme se jen tak bloncali, abychom rozchodili nepříjemnou kosu.

Mammillaria humboldtii

Sbaleno a odjezd. Idylické ráno pomalu vplouvalo v ještě idyličtější dopoledne. Auto zdolávalo další a další prašné kilometry a žhavé mexické slunce pomalu ale jistě zadělávalo na rakovinu kůže. Jedeme na humboldky.

Řídí Vojta. Dnes si všichni říkáme, že nás to mohlo trknout už tam dole v kempu. To když jsme míjeli rozkládající se mršinu upřímně se na nás usmívajícího koníka. Bylo to znamení a my hlupáci jsme to nepoznali. Taky ten opilej chlapík, podřimující v závěji prachu uprostřed cesty nás mohl varovat. Dnes už to víme.

Vojta, přesto že vedl vůz, se ještě od rána ze svého zvláštního, řekl bych téměř hypnotického stavu nedostal, a jeho aktivní úloha při řízení auta byla přímo ďábelskou hrou. Nevím jak se to stalo, ale někdo, snad aby naznačil, že by se mělo zvolnit, zvolal – Vojto, ty vole, tady to můžeš pálit nejmíň stovkou. Cesta se v prudkých zatáčkách zařezávala do svahů mohutného horského masívu. Stalo se to, co nikdo neočekával. Vojta namísto aby zvolnil, mohutně přišlápl plyn až basík poskočil kupředu. Pak už šlo všechno ráz na ráz. Smyk, vyrovnání, smyk vyrovnání, hodiny, smyk, vyrovnání – auto na cestě, kde by se snad dvě muly nevyhnuly, stojí čumákem nazpátek, pod námi propast a za námi ďábelských osm vteřin. Seděl jsem s rukou na klice a v hlavě jedinou myšlenku – jak to půjde přes okraj – seru na všechno a skáču! A humboldky byly tak blízko!

Post skriptum: Na cestě ze stráně jsme – pokud bychom se pozorně dívali skrz zaprášená okna našeho padajícího VW – mohli potkávat a krátce pozorovat:

Mammillaria humboldtii, M. gracilis, M. geminispina, M. infernillensis, M. longimamma, M. schiedeana, Gymnocactus horripilus, Fouquieria purpusii, Ferocactus histrix a Astrophytum ornatum.

Mammillaria geminispina

Co roste na dnu propasti nevíme, ale není všem dnům konec a Vojta určitě ještě neřekl své poslední slovo!


Jarda Šnicer et all.

 
 Související články
Rubrika MEXIKO