Václav Navrátil - Jihlava

Pan pěstitel osobně

Když mne Pavel požádal, abych zpracoval pro noviny nějakou kaktusářskou sbírku, postavil mne před těžký úkol. Kaktusy už sám dávno nepěstuji, a do sbírek z časových důvodů také příliš často nejezdívám. Volba tedy byla vcelku snadná. K Vaškovi Navrátilovi a jeho manželce Jitce chodíváme pravidelně, a přestože hlavním důvodem našich návštěv většinou nejsou kaktusy, ve skleníku mezi nimi beztak my dva skončíme alespoň na chvilku pokaždé.

Skleník najdete v okrajové části Jihlavy nazývané Staré Hory, a v něm pestrou druhovou všehochuť. Za čtvrtstoletí pěstování se Vaškova sbírka úctyhodně rozrostla, přesto zůstává návštěvníkům do poslední chvíle skryta důmyslným umístěním skleníku, který je z velké části zapuštěný v zemi a jehož střecha přesně kopíruje sklon stráně v ulici Sadová.

Obr. 1. - Vašek Navrátil mezi svými oblíbenci

   

Uvnitř jsou samozřejmě v převaze Vaškovy největší oblíbenci z rodů Ferocactus, Ariocarpus, Lophophora nebo Astrophytum, ale návštěvník zde při procházení objeví průřez takřka vším, co kaktusáři pěstují.

Obr. 2. - Pohled do skleníku

Z mého pohledu je to hezká a zároveň pestrá sbírka. Prošla za ta léta zajímavým vývojem, tak jak Vašek postupně nacházel zalíbení v nových a nových rodech. Zprvu v ní měly místo výhradně jen rostliny, jejichž těla nebyla přes otrnění takřka vidět. Dnes jsou středem jeho zájmu především kaktusy, které naopak takřka žádné trny nemají!

Obr. 3. - Ferokaktusy

Kromě nádherných, a mnohdy letitých exemplářů vás při vstupu do skleníku určitě zaujme i neuvěřitelný pořádek. Už jsem si kolikrát říkal, že až budu mít jednou více času, zkusím si takový též v našem skleníku alespoň na jediný den nastolit. U Vaška Navrátila se ovšem jedná o setrvalý stav, protože nepředpokládám, že by kvůli mně před návštěvou uklízel. Vašek je člověk pracovně i časově hodně vytížený, takže řád a systém k jeho životu neodmyslitelně patří ve všem, co dělá.

Obr. 4. - Astrofyta

Získat Vaška pro trochu zelí na oživení té kaktusové armády šlo zprvu velice ztuha, ale nakonec i on povolil. Sukulenty mají ovšem u Navrátilů své privilegované místo v zimní zahradě, postavené v průčelí domu, kterou sdílejí společně s orchidejemi, broméliemi a dalšími exotickými rostlinami. Chodí se do ní přímo ze spojnice obýváku a kuchyně.

Obr. 5. - Ariokarpusy

Myslím že tomu tak je proto, že dole ve skleníku by sukulenty zbytečně zabíraly místo jeho milovaným kaktusům, které přece jenom na žebříčku jeho zájmu stojí o pomyslný stupínek (nebo několik) výše! Zatímco kaktusy pěstuje Vašek dost spartánským způsobem, sukulenty zalévá jako o život, protože má dojem, že to co kaktusy by zelí určitě nevydrželo! Musím ovšem jako zelinář uznat, že sukulenty má krásné, zdravé a asi dvojnásobně velké než jsou jejich vrstevníci v naší sbírce.

Obr. 6. - Parodie

Vašek Navrátil je dobrý kaktusář, kamarád i člověk. Protože je časově dost vytížený, je třeba si návštěvu v jeho sbírce předem domluvit. Přes věčné zaneprázdnění si ale na návštěvníky skleníku a kus řeči o kaktusech čas vždy udělá, stejně jako na akce spolku jihlavských kaktusářů, jehož je už dlouhá léta členem. Nedávno založil i webové stránky klubu /www.kkjihlava.estranky.cz/, jejichž prostřednictvím můžete i vy nahlédnout nejenom do dalších zákoutí jeho sbírky, ale také na rostliny dalších kaktusářů z Jihlavy a okolí. V posledních letech se Vašek vypravil na cesty za kaktusy do jejich domoviny v USA a Mexiku, a také z těchto výprav můžete na výše uvedených stránkách spatřit fotografie a popisy zajímavých míst i rostlin.

Obr. 7. - Lofofóry

Na závěr návštěvy se musím pochlubit, že Vaška Navrátila jsem ke kaktusům přivedl já, což považuji za svůj přínos českému kaktusářství. Přestože už je ze mne čistokrevný zelinář, díky Vaškovi a návštěvám v jeho skleníku se mezi kaktusy vcelku pravidelně stále ještě dostanu. Až se v jeho skleníku ocitnete vy, poznáte že jsem vám dnes ani trochu nelhal!

Návštěvy jsou možné jen po předchozí telefonické domluvě s Václavem Navrátilem na č. 608 745 100.
 

Obr. 8. - A na závěr ještě jeden sluncem zalitý krasavec!

 

Kontakt:
Václav Navrátil
Jihlava
tel.: 608 745 100Text Text: Jiří Janda
Foto © Ivana Jandová
www.sukulenty.estranky.cz