Karel Krbec - Ronov nad Sázavou

Pan pěstitel osobně

Karel se narodil v roce 1939 v Holicích, kde žil s rodiči v rodinném domku. Kaktusařit začal v roce 1962, kdy od p. Vojty z nedalekých Pardubic získal své první kaktusy.

Během téhož roku postavil svůj první skleník a začal rozšiřovat svoji sbírku. Občas chodil pomáhat do zahradnictví k panu Vojtovi, a tak získával a okoukával cenné kaktusářské vědomosti.

Pan Vojta zase, když byl v dobrém rozmaru, něco dal (i z toho co nebylo určeno k prodeji) např. z rodů Stenocactus, Astrophytum...

V roce 1969 při normalizaci přišel Karel o práci a přestěhoval se do Źďáru nad Sázavou. Svoji sbírku přenechal kamarádům a známým. Po chlupáčích se mu však stýskalo, a když se mu povedl postavit byt se zahrádkou, začíná budovat nový skleník, který je opět brzy zaplněn kaktusy. Roku 1990 se se sbírkou musí opět rozloučit, protože začíná podnikat a je mu líto kaktusy nechat strádat.

Rostliny ve sbírce - ferokaktusy a neoporterie

Aztekium hintonii

Kolekce rodu Mammillaria

Kolekce rodu Ariocarpus

V roce 1999 odchází do důchodu a začíná opět, už po třetí, na své chatě budovat skleník a pařeniště pro kaktusy. První přírůstky pocházejí od p. Pavlíčka z Chrudimi, který se stává rádcem a kamarádem. Karel zjišťuje, že se kaktusy pěstují už trochu jinak, než když začínal.

Najdou se tu i skvostné sulkorebucie

Vše ve vzorném pořádku - jako na vojně

Thelocactus matudae

Dnešní sbírka má 40m2. Hlavní zálibou jsou kaktusy z Mexika. Případní zájemci si mohou sbírku prohlédnout po dohodě na telefonu 607 236 542 nebo na e-mailu kaktusykk(at)seznam(dot)cz.
K dispozici je také několik metrů čtverečních přebytků exkluzivních rostlin.

Skleníček je tak pro dva tři lidi, ale je plný skvostů!

Krbcovi mají nejvíce pěstební plochy ve stolových skleníčcích

A protože se Karel právě dožívá krásné sedmdesátky,
přejeme mu mnoho zdraví a krásných pěstitelských zážitků!

 

Kontakt:
Karel Krbec
Ronov nad Sázavou
tel.: 607 236 542
e-mail: kaktusykk(at)seznam(dot)cz

Mapa - pár kilometrů od Přibyslavi - v obořeText a foto © Pavel a Lída Pavlíčkovi
E-mail: pavlicek(at)chrudim(dot)cz