Jiří Pavlík - Brno

Jiří se narodil r. 1952 a už 14 let poté si poprvé zadal s kaktusy. Viděl je u souseda a od něho také získal svůj první Notocactus ottonis a Echinopsis.

Už za rok se stal členem brněnského spolku Astrophytum a kaktusy pěstoval zprvu mezi okny, později pak v předokenním skleníčku, následovala „zařízení“ na balkoně.

Jeho kaktusovým „taťkou“ byl a dosud je známý brněnský zahradník a specialista na echinocereusy – pan Harašta. Ten mu dával množství pěstitelských rad, které využil i při svém studiu střední zahradnické školy.

Jiřího zajímaly nejen kaktusy, ale i další exotické rostliny, ale i exotická fauna, choval a chová hlavně želvy.

Současný luxusní skleník postavil Jiří v roce 1999, místo půdy ve svém domě poblíž kostela v Brně - Komíně. Kolaudoval ho společně s ikonou brněnského kaktusářství panem Josefem Moučkou a šňůru stříhala osobně paní Moučková – říká s hrdostí Jiří.

V travertinu rostou Geohintonia mexicana a Aztekium hintonii

Jiří dnes pomáhá s organizací spolkové činnosti v Brně coby člen výboru. Jeho specializací je – jak sám říká „úspěšné zvládnutí obtížně pěstovatelných rostlin. A skutečně – sbírka je plná skvostů, a dech vyráží samovýsevy aztékií ritteri na skalce z travertinového kamene.

Homalocephala texensis – plodící

Další skupina, která upoutá - tentokrát pravokořenné ariokarpusy

U Jiřího se najde i metr či dva čtvereční přebytků, takže případné návštěvy si mohou koupit i pár rostlinek pro rozšíření sbírky. Skleník pojme jen návštěvy menších skupin 4 až 5 osob. Návštěvy je možné sjednat na tel. 603 533 458, nebo písemně na adrese: Kristenova 7, 624 00 Brno. Poblíže této sbírky je i další pěkná sbírka pana Dohnalíka.

Další skalkovou skupinu tvoří strombokaktusy. A ty červeně kvetoucí prý nejlépe
rostou naroubovány na těch bělokvětých

Samovýsev Aztekium ritteri

Jiří rád odpoví na jakýkoliv dotaz

Ve sbírce je i mnoho jiných exotických rostlin

Jsou tu i orchidee - Brassia rex


Tohle Pachypodium už co nejdříve pokvete


Jiří je poutavý vypravěč - posezení v pracovně pod skleníkemKontakt:

Jiří Pavlík

Kristenova 7
624 00 Brno
tel: 603 533 458 

 Text a foto:
Pavel Pavlíček
e-mail: pavlicek@chrudim.cz