Petr Uher - Mlékojedy

Uher   Pan Uher bydlí a sbírku má v Mlékojedech, což je malebná vesnička nedaleko Neratovic, Všetat a Mělníka. Pan Uher je vyučený zahradník. Kaktusům se věnuje od svých 15 let, tj. od 70 let minulého století. Doma měli opuncii a echinopis, v učení se kaktusům věnoval jeho mistr a nový kaktusář byl chycen. Začal opatřovat kaktusy a pěstoval je u rodičů, přes vojnu je opatroval jeho otec. Pak získal svůj současný dům a v rámci úprav zde hned vybudoval skleník o rozměrech 9 x 3 m.

Skleník je zahloubený, velmi pěkný, upravený, dobrá finesa je v tom, že na stínění jsou použity vyřazené žaluzie (špatné samozřejmě na fotografování). I celkové uspořádaní kaktusů je evidentně vedeno snahou o pěkný estetický zážitek a nepochybně se to zdařilo.

Rostliny jsou pečlivě srovnány a mixovány co do druhů i výšky. K vidění jsou krásná astrophyta a pak řada dalších  nejméně dvacet let starých rostlin, pěkné jsou i sukulenty. Návštěvy před vstupem do skleníku projdou místností, kde jsou pěstováni krásní a obrovští pavouci v teráriích, kde je jezírko a je to moc pěkné prostředí.

Uher

Na zahradě jsou dvě velká pařeniště plná v zásadě semenáčků, a pro případné návštěvy  přebytků. Obecně jsou kaktusy a sukulenty v celé prostorné a krásně upravené zahradě. Dokonce i ulice před domem je upravena do rozsáhlé skalky, v níž dominují letité a nádherné opuncie. Unikátní jsou nepochybně  veliké agáve pěstované ve volné kultuře. Je jich opravdu hodně a to různé druhy. Jsou láskou pana Uhra a byť to neříká přímo, je patrné, že je na ně hrdý.

Uher

Pan Uher je členem klubu kaktusářů Všetaty a to asi od roku 1972. Akcí klubu se pravidelně účastní a rád vzpomíná i na počátky, kdy výstavy pořádali ještě ve Všetatech (v poslední době je konají v Neratovicích), kdy v parku vybudovali vždy skelník z pařeništních oken a tam pořádali hojně navštěvovanou výstavu.

Uher

Obvyklé otázky na výsevy, roubování, složení substrátu jsem tentokrát přešel, resp. vše toto je přehlušeno dosud nezacelenou ranou – totiž povodní v roce 2002. Viděl jsem fotky, kde všechno - skleník, celá zahrada, dům, bylo pod vodou. Kaktusy měl tenkrát pan Uher vystěhované na zahradě, protože chtěl upravovat skleník a tak je voda stihla tam. Všechny byly pod vodou a to tři dny, některé i pět dnů. A zkušenost – odešly všechny echinopsisy a lobivie. Kupodivu přežila dobře astrophyta. Dodnes je na velkých rostlinách vidět, kam sahala voda a co odrostlo. A kdyby to byla jen voda, ale prý to byl olej na jejím povrchu, jak vytekl ze zaplacených aut i volných sudů…..

Uher

I když pan Uher hledí na zvláště menší kaktusy stále trochu s obavami a říká, že zatím „sedí“, je patrné na odrostlých částech, že z nejhoršího je sbírka venku.

Pan Uher je zkušený pěstitel se silným citem pro estetiku a jeho sbírka čítající v čistých metrech čtverečních  přes 40, je krásná. Navíc je velice příjemným společníkem a průvodcem po sbírce. Návštěvy přijme pan Uher bez problémů po předchozí domluvě.

Uher


Kontakt:

Petr Uher
Mlékojedy č. p. 79

tel: 315 684 926

 Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: holy.mn@seznam.cz