Martin Pour - Rakovník 

  Pan Pour je členem rakovnického kaktusářského spolku a v Rakovníku má také svou sbírku. S kaktusařením začal před 24 lety, to si pamatuje přesně, neboť se to shoduje s rokem jeho svatby. Prvních pět kaktusů měla jeho manželka, on přikoupil další a pak začal již s výsevy. Kaktusy pěstoval nejprve jen v bytě, pak vystavěl první pařeniště na zahradě, to vystačilo samozřejmě jen po určitou dobu, a proto následovala stavba prvního skleníku o velikosti cca 4 x 4 metry. I když tuto stavbu pan Pour dlouhodobě plánoval, ten správný podnět přišel teprve v okamžiku, kdy jiný člen rakovnického spolku MUDr. Ryba stavěl svůj skleník a část mu zbyla. Ta pak posloužila právě panu Pourovi. Druhý skleník o velkosti 3 x 5 metrů si postavil pan Pour zcela dle vlastního plánu a vlastnoručně.

Nezapře zde své řemeslné dovednosti, ať již v perfektním položení „střechy“ z dvojitého vakuovaného skla s přesahem, stěn z „teplých“ silikátových tvárnic a konečně zimního vytápění elektřinou, když jsou zde dva „radiátory“ ovládané prostřednictvím relé, takže hřeje stabilně jeden a to ještě v závislosti na teplotě a druhý se zapíná jen při poklesu teploty. Skleník je opravdu nádherný – konečně viděli jste vykachlíčkovaný skleník? Zde je k vidění a dlažbu na podlaze i dlaždičky na stěnách si pokládal pan Pour sám a je zřejmé, že umí. Nepochybuji, že zanedlouho prodlouží pan Pour svůj stávající „nový“ skleník tak, jak má v plánu – prostoru v obrovské zahradě i vlastní invence má na rozdávání.

Malý skleník slouží z převážné části pro odrostlejší semenáče, větší skleník je sbírkový. Zde jsou opravdu krásné velké rostliny, zejména oblíbenci pana Poura ferokaktusy, ale také parádní veliké echinofosulokaktusy, dále velké mamilárie a pak pestrá směs rodů i druhů. Za shlédnutí stojí i řada již pěkně odrostlých semenáčů Echinocactus horizonthalonius. Celá sbírka je velmi pěkně uspořádaná a vzhledná.

 

Pan Pour je zdatný experimentátor. Všechny poučky o tom, že se mají kaktusy přesazovat do květníků jen o kousek větších, než byly dosavadní, vyvrátil tím, že zasadit relativně malé kaktusy do velkých misek, takže se v nich rostliny v zásadě ztrácely a kamarádi kaktusáři zpočátku pochybovačně kroutili hlavou. Jak však za dva tři roky narostly tyto kaktusy je možno vytušit ze snímků a stojí to za shlédnutí a návštěvu této sbírky. Experiment velikosti misek zkombinoval pan Pour s tím, že do nich dal 13 let starý kompost, kam kdysi vyváželi králičí hnůj. Rostliny v krátké době do misek dorostly a přitom jsou svěží, bez vad, i přesto, že jsou zalévány jen čtyřikrát ročně podmokem a jen výjimečně shora hadicí. Je však pravda, že skleníky jsou orientovány tak, že jsou celý den osluněny a prakticky celé léto jsou čela skleníků otevřená. Hnojení dostanou rostliny jen jednou ročně Wuxalem.

Další novinku přináší pan Pour v oblasti výsevů. Vysévá již léta svým specifickým způsobem, tj. do perlitu ve směsi, do malých krabiček od salátů, ovšem vysévá na podzim, v říjnu a listopadu a výsevy má přes zimu v bytě za oknem. Po zhruba měsíci a půl výsevy otevírá v závislosti na jejich velikosti, ale jen asi na 20% a pokud se ochladí (to v době, kdy jsou již ve skleníku), zase je přikryje. Od jara již jsou výsevy ve skleníku, kde zůstávají natrvalo.Výbornou zkušenost udělal pan Pour s dalším ze svých experimentů, totiž že jako výsevní substrát použil sypký sorbent kapalin ABSODAN PLUS (DN 1) od firmy HAPPY END CZ, a.s., která má bezplatnou linku o dostupnosti zboží, cenách a objednávkách na t. č. 800 156 944 a ta funguje v pracovní dny 8,00 – 15,00 hod. Tato hmota jemné struktury se nemusí přepařovat a rostliny vyseté v řádcích zde krásně vzešly a evidentně jim v tomto sorbentu svědčí.

 

Vzhledem k tomu, že kaktusy pan Pour zimuje ve větším skleníku, překrývá skleněnou střechu bublinkovou folií a za velmi podstatné považuje to, aby byla tato folie položena zvenčí, což umožní jednak lepší izolaci, jednak nedochází k rosení ve skleníku. 

Pěkně odrostlé semenáčky a přebytky jsou zde určitě pro návštěvy k mání, zejména ferokaktusy. Sbírka pana Poura je v nádherném přírodním prostředí ohromné zahrady a pan Pour je evidentně zkušený pěstitel, osobnostně bych řekl pohodář a velmi srdečný a milý průvodce po sbírce. Návštěvy přijme bez problémů po předchozí domluvě.

V Rakovníku je bezvadné muzeum, nedaleko jsou Lány s přístupnou zahradou a oborou přilehlými k prezidentskému zámku a hrobem i muzeem T. G. Masaryka a za návštěvu stojí i známý a krásný, blízký Křivoklát. 

Kontakt:
Martin Pour
tel.: 602 770 256
e mail: martin.pour@cz.lasselsberger.com Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: holy.mn@seznam.cz