Josef Horčic - Přívory u Všetat

Josef Horčic   Pan Horčic pěstuje kaktusy zhruba od roku 1964 - 1965, nejprve jako člen pražského klubu kaktusářů a od roku 1972 v klubu kaktusářů Všetaty. 

Začátky zase tradiční, nejprve jako okýnkář, později postavil malý skleník ve svahu a pak od roku 1998 má nový velký skleník o velikosti 6 krát 10 m. 

Pan Horčic není specialista. U něj je to zvláště dobré zdůraznit. Pěstuje též sukulenty, ale část skleníku přenechal manželce, která zde ve vstupní části pěstuje orchideje, bromelie a kytky, které já neznám, nicméně vstup je to impozantní a prostředí krásné.

Samotná vnitřní část skleníku má kromě postranních parapetů, kde jsou kaktusy a sukulenty, též střední část s rostlinami krásně aranžovanými do přírodního prostředí s pískem a kameny, je zde umělé jezírko s okrasnými rybami. Pan Horčic si zde dovolil to, co málokterý kaktusář – pustil do výšky opuncie a další rostliny.

Sbírkové rostliny

Celé pojetí kaktusaření pana Horčice je přístupem hodně estetickým. Prostředí lahodí oku jako celek a je tak záměrně vytvářeno. 

ve skleníku

sbírka

Souvisí zde všechno se vším, celá zahrada je v tomto duchu krásně upravená a udržovaná, sukulenty zde s tímto záměrem rozmístěné, altán, ale i další rostliny. 

Mammillaria parkinsonii

 

Pěstují, např. citrony, banány, ananasy, z nichž některé prý i plodí. Areál zahrady je dost velký, stoupající do kopce, na klidném a krásném místě.

Calibanus hookerii

Na co je pan Horčic hrdý je Calibanus hookerii, kde jsem vyfotil nasazení na květy,

Pan Horčic se mi jevil jako zkušený praktik. Roubuje s oblibou na opuncie a to zejména lobivie a kopiapoe. Tráví většinu času i s manželkou, ve skleníku, na zahradě a obecně kolem kytek. Škoda, že nebylo více času posedět v altánu v nádherném prostředí a popovídat s těmito přátelskými a velice pohostinnými lidmi.

Josef Horčic

Návštěvy přijme pan Horčic po předchozí telefonické domluvě. 
Přívory jsou menší vesničkou ne příliš vzdálenou od Všetat, Neratovic i od Mělníka.

Kontakt: 
Josef Horčic
Přívory u Všetat
mobil: 723 678 964Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: holy.mn@seznam.cz