Ing. Milan Jetleb - Jičín

Ladislav Drbohlav   Ing. Milan Jetleb je předsedou Klubu kaktusářů Jičín. S kaktusy začal ve 12 letech, kdy dostal k narozeninám hybrid lobivie, pak od kamaráda odnože, dlouho okýnkařil s mamiláriemi a Opuntia microdasys

Pak začal vysévat, ale pořád měl tak 1 m2 kaktusů. V roce 1984 se oženil a začal s pařeništěm na nožičkách. V roce 1987 vstoupil do jičínského klubu kaktusářů a skleník postavil v roce 1999.

Ing. Jetleb s oblibou vysévá a to za semen nakoupených zejména od Pavlíčků z Chrudimi. Vysévá do čisté antuky dezinfikované v mikrovlnce. Pro pikýrování pak používá směs krtiny, perlitu, antuky a písku. Vysévá po celý rok.

Skleník nemá nijak velký, jde asi o 15 m2, ale je vlastnoručně a solidně vyroben. Pěstuje vše, Mexiko i Jižní Ameriku, je to opravdu různorodá směs kaktusů a sukulentů. Porušil jsem tentokrát pravidlo, že na reportážích zásadně žádné dárky nepřijímám a přivezl jsem si semena z nádherné Leuchtenbergie principis, která snad ve 100% vyklíčila a velmi slušně prosperují.

Ladislav Drbohlav

I když nejde o nijak velkou sbírku, nelituji návštěvy, neboť ing. Jetleb je výborný vypravěč i hostitel. Určitě stojí za vyslechnutí a vyzkoušení recepty na jeho substráty pro kaktusy z Mexika i Jižní Ameriky, povídání o využití i vlastnostech krtiny nebo naopak kokosové drti namísto drenáže. Ing. Jetleb má již připraveno další rozšíření skleníku, což myslím vzhledem k napojení na stávající skleník i možnost zimování přímo ve skleníku je nejen reálné, ale i ideální.

Ladislav Drbohlav 

Ing. Jetleb je typickým obětavým funkcionářem a zaníceným kaktutářem s citem pro rostliny a rozumným přístupem k pěstování. Je předsedou klubu od roku 1992 a nepochybně patří mezi jeho zásluhy, že spolek koná pravidelně dva zájezdy ročně, na jaře i na podzim, že organizuje výstavy, ale též opékání kuřat a vůbec stmelení kolektivu.

Ladislav Drbohlav

Návštěvy přijme Ing. Jetleb po předchozím avízu. Stravování je možné v Jičíně, je zde krásné náměstí a muzeum.

Ladislav Drbohlav

 

Kontakty:
Ing. Milan Jetleb
Jičínského 650
506 01 Jičín
tel. 493 532 429
e mail: Jetleb@apel.cz  


Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: Holy.mn@seznam.cz