Vladimír Ježek - Březnice

Vladimír Ježek 

Vladimír Ježek uvádí adresu v Březnici na Příbramsku a to Náměstí č. p. 3, ovšem k návštěvě sbírky je dobře zajet do boční ulice vedle kostela a zde je hned vedle zdi nemovitostí pana Ježka sice travnaté, ale velmi slušné a prostorné parkoviště. Není problém, aby zde parkoval i autobus.

Sbírka pana Ježka sestává ze tří skleníků z makrolonu, dvou fóliovníků a dvou skleníků na nožičkách. Vše si vyráběl pan Ježek sám a musím říci, že kdo uvidí provedení, pak o technické a zejména řemeslné zdatnosti pana Ježka nezapochybuje. Co mě upoutalo na první pohled a ten dojem zůstal ve mně jako trvalý – bezvadný pořádek, systém, řád. Vše je zde uklizené, připravené podle promyšleného plánu a to včetně příjemného posezení u stolu pod stříškou, kaktusy jsou řazeny podle rodů a uspořádány, aby esteticky ladily a přitom jim prostředí svědčilo, gymnocalycia tedy v policích na zdi ve stínu… Zdi snad ze žuly nebo jiného přírodního kamene a bezvadně vyspárovány, na podlahách zámková dlažba, trávník venku pěkně sestříhán.

S kaktusařením začal pan Ježek před vojnou v roce 1968 a zůstal mu věrný až dosud. Zpočátku fandil hodně gymnocalyciím, pak následovaly notokaktusy, parodie a později až do teď mamilárie, ve sbírce je ovšem v důsledku toho všehochuť a některé kaktusy již opravdu letité. A kaktusy jsou to pěkné, vady nejsou téměř k vidění..

uvnitř skleníku

Substrát používá pan Ježek zhruba po třetinách: písek z řeky, rašelinu a zeminu například z louky. Hnojí 2x ročně Kristalonem a preventivně se chystá vyzkoušet Konfidor. Na výsevy používá odspodu perlit, pak přepařenou zeminu a navrch říční písek, přepichuje ovšem již jen do zeminy. K postřiku proti plísni výsevu používá Previcur. A vysévá hodně a to do výsevního aparátu, jak ze svých, tak z kupovaných semen.

Kolekce kvetoucích parodií

Tři skleníky z makrolonu jsou vlastně skleníkem jedním, který má tři části. V první jsou výstavní rostliny, v druhé jen semenáčky (a těch je opravdu hodně, něco napoví foto), ve třetí jsou sukulenty a zajímavý vynález – bazén ,do kterého je svedena dešťová voda ze skleníku, včetně přepadu, resp. odtoku, pro případ, že by bylo vody příliš, v bazénu ryby.

Kolekce sukulentů

Fóliovníky jsou zase finesou pana Ježka, když na kovovou konstrukci přidělal latě a na ně folii (též je vidět na fotografii), takže fóliovníky jsou dost vysoké, prostorné, ale hlavně dobře větratelné. A naposled skleníky či pařeniště, nevím, jak to nejlépe nazvat, zase se zlepšovákem, tj. stříška je odklopitelná na obě strany.

výsevy

Nemohu si odpustit alespoň zmínku o tom, že skleníky zde budoval pan Ježek vlastně už potřetí v životě. Nejprve v Lázu, pak v Hlubině a po přestěhování nakonec v Březnici.

skleníky

Druhým rokem má pan Ježek živnostenský list a nabízí prodej hlavně rostlin i v časopise Kaktusy, prodává pak též při různých výstavách, např. chovatelských apod. Takže, kdo se rozhodne pro návštěvu, bude zde mít možnost nákupu. A já dodávám, že určitě může získat nějaké know how na stavbu skelníku, jeho větrání, výrobu kovových mís pod rostliny, např. z alukrytu atd.

fóliovníky

Pak Ježek se projevil jak zkušený pěstitel, člověk s technickým nadáním a podle mě s velikou vůlí a je to velmi milý a příjemný společník, který své poznatky a hlavně nejrůznější finesy netají. Velkost sbírky odhadl na 50 m2, já jsem dodal, že si myslím, že je to víc, ale místo komentáře následoval jen úsměv.

Pan Ježek návštěvy vítá, je schopen přijmout i autobus návštěvníků. Otevřeno je pravidelně každý čtvrtek odpoledne, na přelomu července a srpna je v Březnici pouť a pak pořádá dny otevřených dveří od pátku do neděle, ale přijme kohokoliv v jakémkoliv čase po telefonické dohodě na tel. č. 723 044 489, na záznamník lze volat na tel. č. 318 682 246. Pro návštěvy je připraven zajistit stravování v některé z místních restaurací.

Vladimír Ježek

Březnice je malebné městečko asi 15 až 20 kilometrů za Příbramí, jak já tipuji, se středověkým náměstím a krásným zámkem, který je možno též navštívit.

http://www.pruvodce.com/breznice/
http://www.breznice.cz/

 
Kontaktní adresa:
Vladimír Ježek
Náměstí č. 3
 262 72 Březnice
mobil: 723 044 489
tel.: 318 682 246
 


Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: Holy.mn@seznam.cz