ing. Vladimír Polášek - Zlín

Pan Polášek vítá zájezd z Chrudimi 

Vladimír se narodil v roce 1944 a už po deseti letech si z Prahy přivezl prvních několik kaktusů, tehdy pravděpodobně ze zdrojů od pana Rajtmajera. Tato dětská sbírka byla přerušená studiem na VŠ chemicko-technologické a následně i vojnou, ale už poté vzniklo první „pařeniště na nožičkách“ a v něm cílevědomě budovaná sbírka gymnokalycií. Postupně však začaly převládat Parodia, které nyní tvoří dominantní část sbírky s tím, že další dominantu tvoří ještě jedna vášeň – rod Astrophytum.

Do zlínského klubu (tehdy ZO ČZS Klub kaktusářů Gottwaldov) vstoupil kolem roku 1968 a už v roce 1974 vykonával po 10 let funkci předsedy. 

Ve svých kaktusářských začátcích se nechal vést přítelem Karlem Kovářem (bratr designéra Zdeňka Kováře, který navrhoval mj. i Tatru 603). Karel Kovář, přírodovědný všeuměl, byl tehdy nestorem zlínských kaktusářů, ale proslul i svými knižně vydanými snímky dravců v letu.

Samozřejmě, že není možné zapomenout na dalšího velkého kaktusáře, který ovlivnil tehdy celou generaci mladých zlínských kaktusářů – Dr. Josefa Pažourka, promovaného biologa, který měl tehdy značné úspěchy při pěstování mexických raritek.

Skupina gruzonů svými trny jen svítí

Velmi hezký makrolonový skleník vzniknul v roce 1994, záhy po dostavbě rodinného domku, má rozlohu 50 m2, a záhy byl doplněn o několik pařeništních oken. Poláškovi rádi přijmou návštěvy menších skupin kaktusářů kolem 10 – 12 lidí. 

Díky výbornému osvětlení lze meditovat u sbírky parodií i pozdě večer

Sbírka sama není zaměřena nijak komerčně, ale pravidelně je rozšiřována výsevy, takže nějaký ten malý přebytek je vždycky k dispozici.

Skleník je přímo nádherný

Vladimír si při pěstování kaktusů našel také čas na to, aby založil velmi úspěšnou firmu, ve které zaměstnává téměř 150 lidí, a jeho výrobky si pravidelně kupuju i já – zejména na své cesty za moře. Jsou to výrobky pod značkou Vitar, např. plechové krabičky ENERGIT s tabletami pro odstranění únavy a stresu (třeba pro řidiče), vitaminové doplňky apod. Jejich nabídku zájemce najde v každé dobré lékárně. Další informace, případně i přístup k objednávkovému formuláři lze najít i na www.vitar.cz

Prostředí, které skleník obklopuje, je udržováno s velikým citem

Nyní vedení firmy přebírá syn, takže Vladimírovi zbývá více času na kaktusy. Jeho cesty se zatím omezily na návštěvy sbírek po západní Evropě, teď ale nastal čas i na plánování cest za kaktusy – prý alespoň 2x ročně, do jižní i severní části amerického kontinentu. 

Parodia separata

Tento článek vzniká koncem roku 2005, jen pár týdnů před první cestou do Chile, Argentiny a Bolívie. A o ní máme slíbené povídání na přednáškovém odpoledni při Zamykání sezóny 2006.

Manželé Poláškovi společně s Josefem Čapkem

Kontaktní adresa:
Ing. Vladimír Polášek
Nad Dolinou 5138
760 01 Zlín
tel.: 577 146 832
e-mail: ing.polasek@vitar.cz 


Text a foto:
Pavel Pavlíček
e-mail: Pavlicek@chrudim.cz