Ing. Zdeněk Červinka - Čelákovice

Ing. Zdeněk Červinka je předsedou klubu kaktusářů Čelákovice. Bydlí kousek od hřiště Union v Čelákovicích v pěkném domě se zahradou. Počátky i celý průběh jeho kaktusaření jsou stejné jako u jeho bratra ing. Ladislava Červinky, jak je to popsáno v reportáži z jeho sbírky. Začátky kaktusaření tedy spadají kolem roku 1959. 

Zdeněk Červinka se již od počátku projevil jako organizátor. Byl předsedou nejprve kroužku kaktusářů ve škole a později i klubu a je jím po celou dobu dodnes. 

Sám o sobě s úsměvem říká, že je možná nejdéle sloužícím předsedou kaktusářského spolku v České republice. Ing. Z. Červinka pěstuje kaktusy jednak ve volné kultuře, část pod přístřeškem, část úplně volně a část pak ve velkém skleníku. Ve skleníku jsou k vidění sbírkové rostliny, některé i pár desítek let staré.

 

A trochu v dnešní době zvláštnost – specializace na echinopisy a také na tefrokaktusy. Škoda, že reportážní povinnosti nutí člověka k povšechnému a všeobecnému pohledu, takže jsem si detailně nepohlédl jednotlivé druhy echinopsisů, tak jak to běžně udělá každý návštěvník při výletu do sbírek.

Celé prostředí zahrady je plné rostlin. Ing. Z. Červinka nyní pomáhá synovi v zavádění zahradnictví, tak je v zahradě i hodně thují, netřesků a také dalších rostlin, které neumím určit. Ing. Z. Červenku jsem také navštívil v plánovaném zahradnictví na okraji Čelákovic, které je již z půli hotovo, a v druhé půli právě jmenovaný s křovinořezem likvidoval snad dvoumetrový porost, ale nikoliv jen na ploše pár metrů čtverečních. A přesto byl ing. Z. Červinka plný optimismu a úsměv snad z jeho tváře skoro nezmizel.

Ing. Z. Červinka je spojený s přírodou, pracoval i v minulosti v zemědělství a má podle mě cit pro přírodní děje a „zelené ruce”. A také šikovné ruce. Ve skleníku mě fascinoval domácky vyrobený bezvadný kotel na pálení palet z bojleru, který i v zimě vytopí skleník na 25 °C. Ing. Z. Červinka udává velikost plochy pro kaktusy asi kolem 40 m2. Díval jsem se na skleník, jak přes původní skleník jsou položeny desky makrolonu a ptal jsem se na jejich velikost, takže 6 m délka a 2 m šířka a vyšel mi skleník 6x 10 a pak venkovní kultura, takže je toho asi také více.

Ing. Z. Červinka se zmínil také o tom, že zabezpečují chemickou ochranu ve sklenících Fata Morgany v Praze a poutavě vyprávěl o selektivní práci s jednotlivými prostředky na určitou rostlinu. Takže pokud přijedete sem na návštěvu, můžete získat zasvěcené informace o použití chemických přípravků a to informace prověřené praxí.

Na jméno ing. Z. Červinky jsem narážel při svých cestách po sbírkách a vždycky mi zaznívalo „výborný organizátor”. I ze své návštěvy bych to určitě potvrdil a přidal bych „velice milý a otevřený člověk”. A ještě jedna krásná vlastnost u obou bratrů – výborně spolu vycházejí už od dětství až do dnešního již zralého věku, moc hezky mluví jeden o druhém…

Návštěvy přijme ing. Z. Červinka po předchozím avízu bez problémů, samozřejmě se předpokládá i prohlídka u jeho bratra ing. L. Červinky. Pro návštěvu ještě informace, že stravování je možné v místě a na výlet mohu doporučit blízký Přerov nad Labem s vynikajícím skanzenem, kam jsou přeneseny nejrůznější typy domů z Polabí a skvěle vybaveny dobovými interiéry, ale též např. s recepty na dobová jídla, je zde tehdejší škola a její vybavení atd. A zde není vstupné tak drastické jako v Botanicusu.

 

Kontakt:
Ing. Zdeněk Červinka
U Hřiště 1570
250 88 Čelákovice
tel. byt: 326 992 704
tel. zam.: 326 991 556
mobil: 602 823 065


Text a foto:

JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: Holy.mn@seznam.cz