Lumír Král, Ostrava - Poruba

Rodák z Krnova, ročník 1950, do Ostravy se přestěhoval po vojně za prací a za bytem.

Kaktusy pěstoval už jako kluk ve škole. S kamarádem chodil pomáhat do zahradnictví kde se kaktusy pěstovaly a za práci si vždy vysloužil pár kaktusů. Za pár týdnů se tak nashromáždila malá sbírečka. Pak ale skončila škola, Lumír šel do učení na havíře, bydlel na internátu, takže kytičky vzaly za své.

Vážněji se začal pěstováním kaktusů zabývat až začátkem 70. let, kdy dostal v Ostravě byt. Nejprve měl několik rostlin na okně, později na balkoně nebo ve skleníku na chalupě za Krnovem, až nakonec si postavil skleník v Ostravě, na zahrádce poblíž bydliště.

Skleník je 10x4,5 m velký, se třemi parapety. Nepěstuje jen kaktusy, ale i některé vybrané sukulenty Echeveria a Crassula sarcocaulis, aby sbírka byla pestrá a zajímavá a aby ve skleníku rostliny kvetly průběžně po celý rok.

  Lumír Král ve skleníku
     
Lumír u skupiny cereusů   Lumír před skleníkem s Lídou Pavlíčkovou

Lumír u skupiny cereusů

 

a před skleníkem s Lídou Pavlíčkovou

Kromě skleníkových rostlin pečuje i o venkovní skalku, která je zaměřená především na zimovzdorné kaktusy a sukulenty. Skalku mu pečlivě hlídá skřet, kterého Lumír ulovil ještě za svého působení v šachtě. Součástí je i expozice zimuvzdorných masožravek, které jsou majitelovou chloubou.

ve skleníku   skalka s trpaslíkem

ve skleníku

 

skalka s trpaslíkem

Před skleníkem přes léto aranžuje zajímavé expozice ze sloupovitých kaktusů a opuncií. Všechny rostliny jsou vypěstovány ze semen nebo řízků ve skleníku a Lumír je pěstuje jen pro své potěšení. Semenáčky nenabízí, ale pro návštěvu se vždy nějaká ta kytička najde.

I Lumírova sbírka byla postižena přírodními katastrofami. Asi pře 25 lety náhle přišly velké mrazy, rtuť klesala až skoro k -40°C. Topení nestačilo a některé skleněné tabule popraskaly mrazem, vysypaly se do kaktusů a většina rostlin zmrzla. Zůstaly sklerokaktusy, podložky pod nimi samozřejmě odešly. Přežily pravokořenné Astrophytum asterias, přežily pravokořenné Ariocarpus fissuratus, přežily agave, Gymnocalycium horidispinum… Další katastrofa se přehnala při záplavách v roce 1997. Voda ve skleníku dosahuje 10 cm pod parapety (viz foto). Naštěstí voda nad kaktusy nevystoupala, takže tentokrát vzaly za své jen kaktusy „v přízemí”.

Pseudolobivia - hybrida

Pseudolobivia - hybrida

Sbírka Lumíra Krále je otevřená po předchozí domluvě pro každého milovníka kaktusů. Donedávna to tak platilo dokonce doslova, branka i skleník byly odemčeny stále a na návštěvu mohl přijít kdokoliv i bez přítomnosti Lumíra. Od doby, co se ve sbírkách množily nezvané návštěvy různých státních úředníků si i Lumír pořídil zámeček a nyní za sebou branku pečlivě zamyká.

Opuntia bigelowii (?)   Echeveria

Opuntia bigelowii (?)

 

Echeveria

Abychom poněkud přiblížili Lumírovu sbírku, pořídili jsme tu pár fotografií. První dva obrázky představují hybridní pseudolobivie, další je Mammillaria dioica a krásně vytrněná Soehrensia.

Mammillaria dioica   Soehrensia

Mammillaria dioica

 

Soehrensia

Do klubu kaktusářů v Ostravě začal docházet v první polovině 70 let, v době největšího rozmachu kaktusářství na Ostravsku. Tady také získával mnoho rostlin, které se vždy před schůzí prodávaly. Ve stejné době začal v Ostravě vycházet informátor pod názvem Ostník, který se stal záhy oblíbený po celé republice. Byl to jediný zpravodaj, který vycházel pravidelně každý měsíc (mimo prázdnin) – jiné časopisy tehdy vycházely s několikaměsíčním zpožděním. Ostník přinášel aktuální informace o kaktusářských akcích, ale i mnoho zajímavých překladů ze zahraničních časopisů a pěstitelských článků s kaktusářskou tématikou od našich autorů.

Začátkem 80. let byl Lumír zvolen do výboru klubu a zastával funkci knihovníka, později jednatele až nakonec v roce 1985 dostal za úkol vydávat již zmiňovaný zpravodaj Ostník. Od té doby jako šéfredaktor píše, shání další články a stará se o vydávání Ostníku. Navíc mu přibyla další funkce, kterou vykonává už několik let - je předsedou Klubu kaktusářů v Ostravě. Nyní připravuje vydání Ostníku i na internetu.

Více se dozvíte na webové stránce ostravského spolku:

http://www.czechia.com/kaktus

Pseudolobivia - hybrida

Pseudolobivia - hybrida


Kontakty:
Lumír Král

K. Šmidkeho 1810
708 00 Ostrava Poruba 
tel.: 069 - 695 3203
mobil: 0723 - 274 571

E-mail:
lumir.kral@iol.cztext a foto Pavel Pavlíček