Název
NOTOCACTUS SCOPA (Sprengel) Berger ex Backeb. var. MACHADOENSIS Abraham
 

Taxon
Notocactus scopa (Sprengel) Berger ex Backeberg var. machadoensis Abraham, Succulenta, 67: 81, 1988
Notocactus scopa (Sprengel) Berger ex Backeb. f . machadoensis (Abraham) Gerloff et Neduchal, Internoto, 24: 57, 2003
Jméno druhu bylo zvoleno podle města Pinheiro Machado ve státu Rio Grande do Sul (Brazílie), v jehož okolí byly rostliny objeveny.

 

Popis
Stonek jednotlivý, sloupkovitý, až 130 mm široký, až 370 mm vysoký, ve stáří poléhavý, epidermis bledě modrozelená; žeber 24-33 (většinou 27-29), plochá, asi 3 mm vysoká, rovná nebo mírně stočená; areoly kruhovité, v asi 1 mm hlubokých zářezech žeber, 2 mm široké, meziareolová vzdálenost 3-5 mm, v mládí s vlnou. Asi 30 bílých okrajových trnů, přilehlé k tělu; středové trny 1-3, obvykle 1, až 10 mm dlouhé, žlutohnědé až hnědé.
Květy
30-35 mm dlouhé, 40 mm široké; květní lůžko s hnědou vlnou; okvětní lístky sírově žluté, kopinaté, 5 mm široké, 15-20 mm dlouhé, tupé, na konci se špičkou; tyčinky žluté; čnělka sírově žlutá, 20 mm dlouhá, 7-9 sírově žlutých laloků blizny, 2-3 mm dlouhé.
Plod
s vlnou a štětinami, až 6 mm dlouhý a 4 mm široký.
Semeno
0,7 mm dlouhé a široké, testa černá, matně lesklá, buňky testy oválné až kruhovité.

 

Variety
Notocactus scopa var. machadoensis patří do řady popsaných variet a forem N. scopa. Má čistě žluté květy - tento znak nalezneme také u N. scopa var. marchesii, který na rozdíl od var. machadoensis odnožuje. N. scopa je proměnlivým taxonem. Kromě uvedených variet byly popsány ještě var. albicans, f. albilanatus, var. candidus, var. caputproliferans, var. cobrensis, f. daenikerianus, f. glauserianus, var. ramosus, var. xicoi, var. xiphacanthus. Mimo tyto popsané variety či formy jsou známa i další, platně nepopsaná ale porůznu užívaná jména: var. albescens, f. applanatus, var. fuscispinus, var. intermedia, var. maior, var. murielii, f. prolifer, var. ruberrimus, var. rubrispinus.
Notocactus scopa var. machadoensis byl sbírán nebo pozorován více sběrateli - L. Horst - W. Uebelmann (HU 184), W. Gemmrich (WG 519), N. Gerloff (Gf 57, 383), A. Hofacker (AH 378), F. Stockinger (FS 244), S. Stuchlík (STU 337). Rostliny z lokality typu mají číslo WRA 361 (W.-R. Abraham).
Někdy není barva blizny čistě žlutá, ale mírně načervenalá, a tak i na jedné rostlině můžeme vidět květy s bliznami obou barev.

 

Výskyt
Notocactus scopa var. machadoensis roste v přírodě na skalnatých místech. Podle prvního popisu je na stanovišti, což je plochý pahorek v nadmořské výšce asi 200 m n.n., jediný zástupce kaktusovitých. Bylo nalezeno jen několik desítek rostlin, hodnota pH substrátu z tohoto stanoviště je 5,5. I další pozorování na jiných lokalitách potvrdila údaje z prvního popisu - rostlin je jen málo a rostou na skalnatých místech.Varieta se nachází jenom v blízkosti města Pinheiro Machado (stát Rio Grande do Sul, Brazílie).

 

Pěstování
Pěstování Notocactus scopa var. machadoensis se neliší od pěstování rostlin Notocactus scopa var. scopa. Znamená to, že to není zrovna bezproblémový druh, pokud chceme rostliny bezpečněji uchovat, je jistější roubování. Pokud se rozhodneme rostliny pěstovat z výsevů přece jenom na vlastních kořenech, je třeba počítat s tím, že zrovna tak jako všechny rostliny N. scopa má také tato varieta drobná semena, ze kterých vzcházejí drobné, zvolna rostoucí semenáče. Jsou to pěkné, téměř čistě bílé rostliny. Květy se objevují až na závěr doby květů notokaktusů a nebývá jich mnoho. Některé roky rostliny květy zcela vynechají, i když jsou jinak na pohled zdravé a dobře rostou. Během sezóny zalévat hojněji, přes zimu vůbec.
Autor textu Stanislav Stuchlík fotografoval kulturní rostlinu ve své sbírce, rostlinu v přírodě v okolí Pinheiro Machado, Rio Grande do Sul, Brazílie (STU 337 = WG 519).

 

Poznámky
První rostliny byly nalezeny Horstem a Buiningem 29.9.1968. Už tehdy dostaly provizorní jméno var. machadoensis, které bylo použito i při popisu. Autor popisu W.-R. Abraham navštívil oblast výskytu Notocactus scopa var. machadoensis v roce 1985, není ale jisté, zda byl na stejném místě jako první nálezci. Varieta byla popsána na základě pozorování rostlin v kultuře.

 

Literatura
Anderson E. F., The cactus family, p. 552-553, 2001
Menges R., Notocactus scopa var. machadoensis n. n., Internoto, 8: 109-111, 1987
Menges R., Scopanae mit gelben Griffeln und Narben, Internoto, 10: 3-10, 1989
Oster G., Nochmals: Notocactus scopa var. machadoensis Abraham, Internoto, 9: 74-76, 1988
Stuchlík S., Notocactus scopa var. machadoensis Abraham, Kaktusy, 29: 35-36, 1993

 

Autoři
Autor textu Stanislav Stuchlík fotografoval kulturní rostlinu ve své sbírce, rostlinu v přírodě v okolí Pinheiro Machado, Rio Grande do Sul, Brazílie (STU 337 = WG 519).


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a ctyri