Název
PARODIA PUNAE Cárd.
 

Taxon
Parodia punae Cárdenas, Cact. Succ. J. (US), 42 : 39, 1970
Rostlinu objevil Dr. Oscar Puňa, zubní lékař z dolů Asientos, na jehož počest byl pak druh pojmenován.

 

Popis
Tělo
kulovité až krátce sloupkovité, lehce spirálovitě stočené, 70-80 mm vysoké, 60-70 mm široké, šedozelené. Asi 15 ostrých žeber, 6 mm vysokých, dole 10 mm širokých; areoly od sebe vzdáleny 5-8 mm, 2 mm v průměru, kulaté či oválné, jen nepatrně bíle plstnaté. Okrajových trnů 8-10, paprsčitých nebo stlačených, 5-7 mm dlouhých, bělavých; jeden 8-11 mm dlouhý středový trn, háčkovitý, bělavý s růžovou špičkou; všechny trny u báze zesílené.
Květy
z vlny na temeni, četné, 20 mm vysoké a 12 mm široké; perikarpel oválný, 6-7 mm vysoký, 4 mm široký, porostlý malými, řídkými nažloutlými šupinkami a hustou vlnou; květní trubka krátká, pokrytá dole bílými, nahoře červenohnědými hustými chlupy; okvětní lístky kopinaté, 9x2 mm, tmavě oranžové, lesklé; tyčinky 3-4 mm dlouhé, čnělka i tyčinky světle žluté; bliznové laloky 2 mm, světle oranžové.
Plod
kulovitý, 3-3,5 mm v průměru, s hustou bílou a nahnědlou vlnou.
Semena
kulatá, u báze uťatá, matně černá, jemně tečkovaná.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Tento druh objevil O.Puňa v září 1967 u Maňas Asientos (2400 m) v provincii Mizque, dep. Cochabamba (Bolivie). V evropských sbírkách zůstala rostlina neznáma až do doby, než lokalitu navštívil A.B.Lau. Ten sbíral parodie jak u Minas Asientos (L 330), tak na Rio Mizque (L 328). Lauovy rostliny se dostaly do našich sbírek jako P.punae nebo P.sp.Minas Asientos. Nejsou však homogenní; vedle jedinců ve smyslu Cárdenasova popisu se můžeme setkat i s červeně kvetoucími exempláři a se snadno odnožující formou, o nichž se Cárdenas nezmiňuje.

 

Pěstování
Jako všechny parodie ze střední Bolivie je P.punae citlivá na dlouhodobé podchlazení během zimy. Klesne-li teplota po delší dobu pod 8-10 stup. C, na pokožce se objeví tmavé skvrny - základ budoucí hniloby. Zjistíme-li skvrny včas, potřeme je štětečkem, namočeným v lihu a dobrém fungicidu (Topsin, Fundazol). Napadenou rostlinu pak udržujeme při teplotách 10-15 stup. C.

 

Poznámky
Červeně kvetoucí rostlina s bohatou vlnou na areolách, známá našim kaktusářům z posledního vydání Backebergova lexikonu (obr. č. 514), není totožná s P.pumae Cárd. Za P.pumae považoval Lau i rostliny, nalezené v blízkosti Asientos pod polním číslem L 322. Pod mylným názvem P.punae poslal své nálezy do Evropy a pod tímto jménem je můžeme nalézt i v našich sbírkách. Jde však o zcela jiný druh, popsaný později jako P.laui Brandt.

 

Literatura
Brandt F.H., Stachelpost, 7 : 325-326, 1971
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 500, 1976
Lau A.B., Kakt. und and. Sukk., 25 : 258, 1974
Lau A.B., Cact. Succ. J. (US), 54 : 36, 1982

 

Autoři
Text: Miroslav Veverka.
Foto: Karel Crkal.
Zobrazená rostlina pochází ze sbírky Pavla Pavlíčka z Chrudimi.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a ctyri