Název
FEROCACTUS REPPENHAGENII Unger
 

Taxon
Ferocactus reppenhagenii Unger, Kakt. und and. Sukk., 25: 50-54, 1974
Ferocactus a/amosanus subsp. reppenhagenii (Unger) N. P. Taylor, Cactaceae Consensus Initiatives, 6: 15, 1998
Druh byl pojmenován na počest svého objevitele, Wernera Reppenhagena, znalce mexických kaktusů a specialisty na rod Mammillaria.

 

Popis
Stonek jednotlivý, ploše kulovitý, později prodloužený, až 0,8 m vysoký a 240 mm široký, temeno mírně propadlé a poněkud plstnaté; epidermis nažloutle zelená až šedě zelená, na intenzivním slunci načervenalá, ve stínu svěže zelená; žeber 12-18, žebra přímá, 13-23 mm vysoká a 20-40 mm od sebe vzdálená; areoly oválné, později prodloužené, 8-14 mm dlouhé a 5- 7 mm široké, u starých rostlin areoly poblíž temene roní šťávu. Trnů u mladších rostlin 9-12, u starších 7-9; trny tvrdé, tuhé, přímé a žluté, u báze zpočátku špinavě červené, později šednoucí, někdy téměř černé; okrajových trnů 6-11, mezi 11-40 mm dlouhých; středový trn jeden, 30-80 mm dlouhý, vroubkovaný, směrem k temeni mírně prohnutý.
Květy
vyrůstají poblíž temene, nálevkovité, 20-30 mm dlouhé i široké, žluté až oranžové; květní trubka pokrytá šupinami; vnější okvětní lístky 15-20 mm dlouhé, 2-5 mm široké; čnělka 15 mm dlouhá, 7 bliznovými laloky zakončená.
Plod
oválný, šupinatý, 15-22 dlouhý, 8-17 mm široký, červený, u báze oranžový, ve zralosti masitý, šťavnatý a kyselý.
Semena
načervenale hnědá až černá, 1,7-2,3 mm dlouhá a 1,2-1,6 mm široká; testa lesklá.

 

Variety
Nebyly popsány žádné nižší taxonomické jednotky tohoto druhu. Protože však obývá poměrně rozlehlý areál, je také dost proměnlivý, zejména co se týče hustoty otrnění, které se mění v závislosti na jednotlivých 10kalitách, přičemž jednotlivé populace na nalezištích jsou docela homogenní.

 

Výskyt
Vyskytuje se v mexických státech Colima, Michoacan a Oaxaca, pravděpodobně také ve státech Jalisco a Guerrero, v nadmořských výškách 1900-2500 metrů, na jihovýchodně až jihozápadně orientovaných kopcích. Rostliny dávají přednost prosvětleným partiím lesů často s borovicí, dubem a jalovcem (Pinus, Quercus, Juniperus) na vápencových podkladech s dostatkem humusu. Tato stanoviště jsou poměrně vlhká, vyskytují se zde hojně mechy a lišejníky, kapradiny, ale také tilandsie, bromélie a orchideje. Nízké teploty nejsou v těchto vysoko položených oblastech vzácností a bývá pozorován i sníh.
Doprovodnou vegetaci tvoři Heliocereus speciosus var. elegantissimus, Mammillaria reppenhagenii, Opuntia auberi, z ostatních sukulentů např. Agave filifera či zástupci rodu Echeveria.

 

Pěstování
Ferocactus reppenhagenii je v našich sbírkách zastoupen poměrně vzácně, zkušeností s pěstováním tedy není mnoho. Na základě klimatických poměrů stanoviště by se dalo předpokládat, že náročnost jeho kultury nebude nijak mimořádná. Semenáčky však přirůstají poměrně pozvolna, v tomto období jsou poněkud náchylné k napadení různými škůdci, dalším rizikem je nadměrná zálivka. Kultivace dospělých exemplářů nepřináší výraznější problémy. Nabídka semen prakticky neexistuje, v dohledné době se zcela jistě nestane běžnou záležitostí našich sbírek.

 

Poznámky
První rostliny objevil W. Reppenhagen 12. září 1972 v Cerro de Laurel, u Cd. Coalcoman. Později objevil také další lokality. První informace o nově objeveném druhu byly zveřejněny v Mitteilungsblatt der Gesellschaft Ősterreichischer Kakteenfreunde (1973) Dr. Ernstem Priessnitzem, který podával zprávu o tříměsíční cestě pana Reppenhagena ve státech Jalisco, Colima a Michoacan. V roce 1974 G. Unger druh platně popsal. A. Lau našel rostliny poblíž Yosondua v západní části státu Oaxaca (L 1412).
Unger řadí druh do podrodu Risnaga, sekce Glaucescenti, společně s F. glaucescen, F. echidne, F. flavovirens a F. schwarzii.
Druh je charakteristický především svým výrazným žlutým otrněním a je dobře odlišitelný od ostatních zástupců rodu.

 

Literatura
Anonymus, Ferocactus reppenhagenii - neznáma rastlina zo štátov Colima a Michoacán, Cactaceae etc., (8:) 146-147, 1998
Anderson E. F., The Cactus family, p. 327, 2001
Bravo-Hollis H., Las Cactáceas de México, p. 283-284, 1991
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, p. 522, 1991
Taylor N. P., A review of Ferocactus Britton et Rose, Bradleya, 2: 23, 1984
Unger G., Die grossen Kugelkakteen Nordamerikas, p. 407-411, 1992

 

Autoři
Text Vladislav Zatloukal.
Foto Vladislav Zatloukal na stanovišti poblíž El Terrero ve státě Colima, Mexiko.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a sedm