Název
MAMMILLARIA FITTKAUI Glass et Foster
 

Taxon
Mammillaria fittkaui Glass et Foster, Cact. Succ. J. (US), 43: 116, 1971
Druhové jméno bylo zvoleno na počest objevitele H. W. Fittkaua, který žil v misii ve městě Guadalajara v Mexiku. H. W. Fittkau patřil k neúnavným cestovatelům a sběratelům mexických kaktusů.

 

Popis
Tělo
Stonek odnožující, trsovitý, jednotlivé stonky až 100 mm dlouhé a 40-50 mm široké, bradavky kuželovité, oblé, axily nahé, areoly asi 1-1,5 mm velké, kruhovité. Okrajových trnů 7-9, tence jehlovité až štětinovité, bílé, horní někdy s tmavším, hnědým až černým hrotem; středové trny 4, z toho 3 podobné horním okrajovým, o něco silnější, delší a hnědé, jeden vzpřímený a odstávající, až 10 mm dlouhý háčkovitý, tmavě hnědý, se světlou bází.
Květy
vyrůstají ve věnci blízko temene, asi 15 mm dlouhé a 10 mm široké, okvětní lístky kopinaté, špičaté, světle růžové, s patrným tmavším středovým proužkem a s tmavší bází; nitky tyčinek sytě růžové, prašníky žluté.
Plody
kulovité, asi 8 mm velké, většinou zůstávají mezi bradavkami, vzácně se prodlužují, pak válcovité a až 12 mm dlouhé, hnědavě narůžovělé nebo nazelenalé.
Semena
asi 1,2 mm velká, kulovitá, testa tmavě hnědá.

 

Variety
Vnitrodruhové taxony nebyly navrženy.

 

Výskyt
Druh je znám jen z malého naleziště z pohraniční oblasti států Jalisco a Guanajuato, na sever od jezera Lago de Chapala v Mexiku. Roste na skalnatých stěnách a útesech, ve štěrbinách a na terasách vulkanické horniny, kde se hromadí humus a zvětralá hornina. Objevena byla.na několika místech v Barranca de Guadalajara, a na svazích pohoří Cerro Gordo u El Fuerte, celý areál měří jen asi 10 x 5 km.

 

Pěstování
Pěstování nečiní potíže, vyhovuje standardní ošetření, doporučuje se spíše šetřit zálivkovou vodou. V příliš příznivých podmínkách roste příliš rychle, tvoří mnoho odnoží a dosahuje nepřirozené velikosti. Zimujeme pokud možno na světle, v tmavých podmínkách často raší a etiolizuje vzrůstné vrcholy, k tomu postačí zvýšení teploty nad 10 °C. Díky velkým semenům se dobře množí výsevem, do květní zralosti dospívají semenáče asi třetím rokem, ve velikosti kolem 2 cm.
Foto archiv Stanislav Stuchlík, text Jan Říha.

 

Poznámky
Druh je zařazen do serie Stylothelae, nejblíže příbuzné jsou zřejmě M. zeilmanniana, M. pullihamata, M. wildii aj., které pocházejí rovněž ze středního Mexika, resp. ze států Hidalgo, San Luis Potosí, Querétaro aj., a které rovněž mají svoje omezené areály rozšíření vždy na některé vnitrozemské pohoří nebo údolní systémy. M. fittkaui se od nich odlišuje nejen místem výskytu, ale také poměrně velkými semeny a plody, které většinou i po dozrání zůstávají mezi bradavkami. Po svém objevení byla vzácným a hledaným druhem, brzy však v našich sbírkách zdomácněla a semena jsou dnes nabízena zcela běžně.

 

Literatura
Fitz Maurice, Cact. Succ. J. (US), 64: 27, 1992
Pilbeam J., Mammillaria, A collectors guide, p. 60, 1981
Pilbeam J., The Cactus file handbook, p.100, 1999
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, 1: 164, 1991

 

Autoři
Foto archiv Stanislav Stuchlík, text Jan Říha.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a devet